هزینه زندگی کارگران چقدر شده است؟

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه نتیجه مصوبات دستمزد، بهبود معیشت کارگران نبوده است، بر لزوم توجه به حداقل های زندگی کارگران در جریان مشخص دستمزد تاکید نمود.

هزینه زندگی کارگران چقدر شده است؟

علیرضا حیدری در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: کارگری که امروز وارد بازار کار می گردد با هزینه های متعدد مسکن، معیشت، خوراک، ایاب و ذهاب، آموزش و بهداشت و درمان روبرو می گردد و فارغ از اینکه کارگر پنج سال سابقه است یا 10 سال سابقه و وضع مالی او چگونه است باید نیازهای معیشتی و هزینه های زندگی او درنظر گرفته گردد و ماده 41 قانون کار این تکلیف را برعهده کارفرما گذاشته است.

وی ادامه داد: سال جاری از نظر من کار بسیار سختی برای مشخص دستمزد کارگران داریم چون به عنوان گروه کارگری همواره در بحث مذاکرات باید به مسایل مختلف توجه کنیم؛ در غیر این صورت اگر قرار باشد صرفا بحث حداقل معیشت و نیازهای کارگران را مطرح کنیم، قاعده کلی این است که نباید از سقف سه میلیون و 750 هزار تومان سال گذشته یک ریال هم پایین بیاییم، چون با تغییراتی که در بازارهای ارز، مسکن و کالاهای اساسی ایجاد شده، هزینه های معیشت کارگران به شدت تغییر نموده و قطعا افزایش یافته است.

توجه به حداقل های زندگی کارگران اجتناب ناپذیر است

این کارشناس حوزه کار اضافه کرد: ترکیب مجموع هزینه های زندگی یک کارگر، سبد معیشتی که دنبال می کنیم را پوشش می دهد و در این سبد، اقلام کالایی وجود دارد که اجتناب ناپذیر است و حداقل های یک زندگی است یعنی نمی توانیم کمتر از آن را ببینیم.این حداقل ها خودشان را با عدد نشان می دهند و جمع نیازهای کارگر و قیمت هایی است که در بازار وجود دارد.

حیدری با بیان اینکه قانون کار بر لزوم توجه به حداقل های زندگی کارگران تاکید نموده است، گفت: تاکنون در شورای عالی کار بر این اساس پیش رفته ایم ولی یکسری ملاحظات به لحاظ مالی و شرایط کارفرمایی همواره بوده که باعث شده با یک شکاف درآمد هزینه روبه رو شویم.

نتیجه مصوبات دستمزد، بهبود معیشت کارگران نبود

وی با اشاره به افزایش هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری، اظهار کرد: سال قبل کمیته دستمزد درباره هزینه سبد معیشت کارگران به عدد سه میلیون و 750 هزار تومان رسید و ما در بهترین شرایط آن را تا مرز 45 درصد پوشش دادیم. اکنون ضریب پوشش به کمتر از 35 درصد رسیده است یعنی می توانیم بگوییم که شرایط یک کارگر در خاتمه سال 97 بهتر از خاتمه سال 98 بود لذا مصوبات دستمزدی ما نه تنها شرایط زندگی را برای کارگران بهبود نبخشیده بلکه در جریان فرایند تورمی هم اوضاع را خرابتر نموده است.

به گفته حیدری، شکاف بین هزینه دستمزد و معیشت کارگر در ابتدای سال پنجاه درصد بوده که اکنون به حدود هفتاد درصد رسیده و سه میلیون و 750 هزار تومانی که به عنوان هزینه سبد معیشت کارگران در سال گذشته به تصویب کمیته دستمزد رسید افزایش پیدا نموده است.

به گزارش خبرنگاران، اعضای کمیته دستمزد بهمن ماه سال گذشته رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری را با استناد به گزارش مراجع رسمی آماری و تحقیقات میدانی کمیته های مزد در استان های مختلف و محاسبه تورم کالاهای اساسی سبد هزینه کارگران، سه میلیون و 760 هزار تومان مشخص کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هزینه زندگی کارگران چقدر شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه زندگی کارگران چقدر شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید