هنگام وقوع زلزله چگونه جان خود و اطرافیانمان را نجات دهیم؟

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، زلزله ای به بزرگی 5.9 ریشتر حوالی ترک از توابع استان آذربایجان شرقی را لرزاند به همین بهانه بد نیست با نکاتی برای حفظ جان در چنین مواقعی آشنا شوید.

هنگام وقوع زلزله چگونه جان خود و اطرافیانمان را نجات دهیم؟

به گزارش،در ساعت 02:17:03 ثانیه 17/8/98، زلزله ای در عمق دوکیلومتری زمین، طول جغرافیایی: 47.64 درجه و عرض جغرافیایی: 37.76 درجه استان آذربایجان شرقی حوالی ترک را لرزاند.نزدیک ترین شهرها به کانون این زمین لرزه، ترک در 19 کیلومتری (آذربایجان شرقی)، سراب (آذربایجان شرقی) در 22 کیلومتری و ترکمانچای (آذربایجان شرقی) در29 کیلومتری آذربایجان شرقی هستند.

بر اساس اعلام وب سایت مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران، نزدیکترین مراکز استان ها به کانون این زمین لرزه، اردبیل در 79 کیلومتری و تبریز در 123 کیلومتری کانون زلزله هستند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از وقوع زمین لرزه 5 و 9 ریشتری در آذربایجان شرقی و اعزام گروه های ارزیاب به مناطق زلزله زده خبر داد. اسماعیل نجار در این باره اظهار کرد: دقایقی پیش زمین لرزه ای به بزرگی 5.9 ریشتر روستای آذربایجان شرقی را لرزاند.

وی با بیان اینکه تیم ها و گروه های ارزیاب به مناطق زلزله زده اعزام شده اند گفت: تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی این زلزله مخابره نشده اما تمامی تیم ها و عوامل مدیریت بحران امدادی و خدماتی و انتظامی به حالت آماده باش درآمده اند.

ترس و وحشت همواره یکی از دلایلی است که باعث می شود افراد هنگام زمین لرزه حتی با قدرت کم مصدوم شده یا جان خود را از دست بدهند. هنگام وقوع زلزله باید ضمن حفظ آرامش چند نکته کلیدی را به یاد داشت.

توصیه های ایمنی، حین وقوع زلزله، برای هنگامی که در خانه هستید:

- اگر هنگام وقوع زلزله در خانه هستید، در نظر داشته باشید از پنجره ها و کمدهای بلند که بدون مهار هستند و اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند دور شوید.

- اگر محل ایمن وجود ندارد به کنار دیوار رفته و در حالی که نشسته اید سر خود را بر روی زانوهایتان خم کرده و ضمن این که با کف دست هایتان پشت سر خود را گرفته اید با بازوانتان سر خود را محافظت کنید.

- حین وقوع زلزله می توانید در کنار کنج دیوارها پناه بگیرید و در حالی که سر خود را با بازوان خود گرفته اید، حرکت کنید.

- اگر هنگام وقوع زلزله در رختخواب هستید، همان جا بمانید و بالش را روی سر خود قرار دهید. اما اگر رختخواب زیر اشیائی مانند لوستر واقع شده است، فوراً جابه جا شده و به نزدیک ترین محل امن پناه ببرید.

- تا اتمام لرزش ها در داخل منزل بمانید. بیشترین صدمات هنگام زلزله، زمانی روی می دهند که افراد، هنگام ورود یا خروج در معرض خطر سقوط اشیا قرار می گیرند.

- در این مواقع باید به یاد داشته باشید که به هیچ وجه از پله ها یا آسانسور استفاده نکنید.

- برای پناهگیری، چارچوب درها را انتخاب نکنید؛ چرا که چارچوب درها نمی توانند از شما در مقابل اشیای پرتاب شده در فضای خانه یا اشیائی که سقوط می کنند، محافظت کنند.

- بعد از وقوع زلزله نیز در قفسه ها و کابینت های منزل خود را باید با احتیاط باز کنید چون اشیای موجود در آنها ممکن است سقوط کنند. دقت داشته باشید در صورتی که به هر دلیلی از منزل خارج می شوید، شیر اصلی گاز و آب را ببندید.

نکاتی برای زمانی که حین وقوع زلزله بیرون از منزل هستید:

- هر جایی که هستید، توقف کنید. از دیوارها و ساختمان ها فاصله بگیرید. از ورود به داخل ساختمان ها و نزدیک شدن به تیرک های برق، تلفن و مانند آن خودداری کنید.

شهروندان در صورتی که بیرون ساختمان هستند باید خود را از اشیایی مانند آجر، سنگ نما، شیشه و تزیینات ساختمان که امکان سقوط دارند، محفوظ نگه دارند و دور از بالکن ساختمان ها، درختان، دیوارهای شکسته و وسایل در حال سقوط و ویترین شیشه ای مغازه ها پناه بگیرند.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "هنگام وقوع زلزله چگونه جان خود و اطرافیانمان را نجات دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام وقوع زلزله چگونه جان خود و اطرافیانمان را نجات دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید