واکنش دولت عراق به درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، دفتر نخست وزیری عراق به درخواست سید مقتدی الصدر رهبر جریان صدر از عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور برای اعلام انتخابات پارلمانی زودهنگام واکنش نشان داد.

واکنش دولت عراق به درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اخبار جدید، سخنگوی دفتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز دوشنبه در واکنش به درخواست سید مقتدی الصدر از عبدالمهدی برای اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال مجلس به دنبال اعتراضات عراق گفت که طبق قانون اساسی کشور، برگزاری انتخابات مجلسی زودهنگام بدون انحلال مجلس ممکن نیست.

به گزارش پایگاه خبری المسله، سعد الحدیثی گفت که سید مقتدی الصدر درخواست اصلاح قانون انتخابات عراق و هیات مدیره کمیسیون برای نظارت بر انتخابات کرد و آقای عبدالمهدی هم آن را تایید و امضا نموده است، اما مساله انتخابات زودهنگام از اختیارات مجلس است نه اختیارات نخست وزیر.

سخنگوی دفتر نخست وزیری عراق تاکید نمود که مجلس اکنون وجود دارد و انتخابات زودهنگام هم مربوط به آن می گردد و بر اساس قانون اساسی انتخابات زودهنگام تنها در صورت انحلال مجلس برگزار می گردد.

مقتدی الصدر رئیس جریان صدر عراق روز دوشنبه از عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور درخواست کرد که برای اعلام انتخابات زودهنگام به مجلس برود.

پایگاه خبری المسله در ادامه گزارش داد که حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق و رئیس ائتلاف النصر طرحی برای حل بحران این کشور ارائه داده است که به بر اساس آن، باید دولت موقت تشکیل و انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل برگزار گردد.

بر اساس این گزارش، این طرح رئیس ائتلاف النصر شامل برکناری نخست وزیر کنونی عراق و تشکیل دولت موقت و برگزاری انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل می گردد.

در پی اعتراضات کنونی عراق به مسایل مالی و شرایط نابسامان آن، درخواست هایی در مورد استیضاح نخست وزیر و کابینه وی تحویل ریاست مجلس عراق داده شده است.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق روز دوشنبه در سخنانی در جلسه روز دوشنبه مجلس گفت که برای استیضاح نخست وزیر و چهار وزیر، در خواست هایی را دریافت کردیم و این درخواست ها تحویل ریاست مجلس شده است(جزئیات بیشتر).

منبع: خبرگزاری فارس

به "واکنش دولت عراق به درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش دولت عراق به درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید