پامپئو: می خواهیم ایران را وادار کنیم کشوری عادی باشد

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه هدف از اعمال تحریم، تبدیل ایران به کشوری عادی است، مدعی شد که مردم ایران از تحریم های تازه تمجید نموده اند.

پامپئو: می خواهیم ایران را وادار کنیم کشوری عادی باشد

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل وبلاگ اخبار جدید، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه بار دیگر گفت هدف از اعمال تحریم علیه ایران، حذف توانمندی های منطقه ای و موشکی و تبدیل ایران به کشوری عادی است.

پامپئو که با شبکه ای بی سی گفت وگو می کرد، ملت ایران را عامل ترور توصیف کرد و بار دیگر حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را به ایران نسبت داد و گفت: خوب راهبردی که رئیس جمهور [دونالد] ترامپ تدوین کرد، دارد نتیجه می دهد. ما به خوبی در مسیری قرار داریم که رژیم ایران را وادار کنیم که نهایتا تصمیم بگیرد به کشوری عادی بدل گردد. این تمام چیزی است که ما همواره خواسته ایم.

وی با اشاره به تحریم های تازه آمریکا علیه ایران که به نوشته رسانه های غربی می تواند صادرات مواد غذایی و اقلام دارویی به ایران را دشوارتر کند، مدعی شد که مردم ایران از آمریکا بابت اعمال این تحریم ها تمجید کردند.

پامپئو هدف از اعزام نیروهای نظامی بیشتر به منطقه را نیز ایجاد بازدارندگی خواند و گفت واشنگتن می خواهد مناقشات منطقه به شکلی مسالمت آمیز حل و فصل گردد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین هدف از ارسال سامانه های پدافندی بیشتر به منطقه را دفاع از عربستان سعودی خواند و در پاسخ به این سؤال که این سامانه ها چه چیز بر سامانه هایی که پیشتر در منطقه مستقر بود اضافه می نماید، گفت افزایش تعداد سامانه ها توانایی عربستان در دفاع را تقویت نموده و انجام حملات مشابه را دشوارتر می نماید. به گفته وی پامپئو، نیروهای اعزامی به منطقه، علاوه بر عربستان، بر امارات عربی متحده هم تمرکز خواهند داشت.

وی بار دیگر ایران را عامل حمله به تأسیسات آرامکو در مناطق بقیق و خریص خواند و مدعی شد که این حملات توسط موشک های کروز زمین به زمین و پهپاد صورت گرفته و یک اقدام جنگی توسط یک کشور علیه عربستان سعودی است. او گفت در جریان نشست سازمان ملل متحد در این رابطه صحبت می نماید و امیدوار است که شرکت نمایندگان در مجمع عمومی علیه ایران موضع گیری نمایند.

پامپئو در ادامه با این سؤال روبرو شد که با توجه به تحولات ماه های اخیر، آیا کارزار فشار حداکثری نتیجه عکس نداشته است؟ وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد که فعالیت های منطقه ای ایران در دوران برجام اوج گرفته و ما اکنون در کوشش هستیم تا توانمندی آن ها را فروبنشانیم... ما تازه از ماه می این تحریم های شدید را آغاز کردیم، داریم درباره فقط کمتر از پنج ماه صحبت می کنیم. ما در ابتدای کارزار تحریم هستیم، نه در میانه یا انتهای آن.

این در حالی است که امروز استیو منوشین وزیر خزانه داری آمریکا گفت تحریم های ایران به سقف خود رسیده و تقریبا چیز دیگری برای تحریم باقی نمانده، به همین دلیل واشنگتن میخواهد به سراغ تحریم طرف های ثالثی برود که با ایران مراوده مالی دارند.

او در بخش دیگری از صحبت هایش، در پاسخ به این سؤال که آیا واشنگتن حاضر به توسل به نیروی نظامی است، مدعی شد که آمریکا به دنبال دستیابی به یک نتیجه دیپلماتیک با ایران است، اما در صورتی که این کوشش ها ناموفق باشند، در آن صورت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیمات لازم برای دستیابی به اهدافمان را اتخاذ خواهد نمود.

پامپئو امروز در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز هم نظیر همین جمله را تکرار کرد و با بیان اینکه واشنگتن با اعمال قدرتمندترین تحریم ها خواستار دستیابی به راه حل دیپلماتیک است، گفت واشنگتن می خواهد از جنگ اجتناب کند و افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه هم با هدف ایجاد بازدارندگی است، اما اگر این بازدارندگی نتیجه ندهد، ترامپ برای انجام اقدامات لازم تصمیم گیری می نماید. او همچنین مدعی شد که در جریان تنش های اخیر با ایران، واشنگتن اقداماتی علیه تهران انجام داده است که اینجا نمی توانم درباره بعضی از آن ها صحبت کنم.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "پامپئو: می خواهیم ایران را وادار کنیم کشوری عادی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: می خواهیم ایران را وادار کنیم کشوری عادی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید