آمار تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از مرز 8 هزار گذشت ، شائبه عمدی بودن مرگ و میر پرندگان برای انتقام از محیط زیست

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، شرق مازندران را با گردشگری و تالاب میانکاله را با پرندگان زمستان گذران می شناسند، زمستانی که سال جاری برای این پرندگان به فصلی تلخ تبدیل شده است و مرگ هشت هزار بال پرنده زمستان گذران، خبری نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

آمار تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از مرز 8 هزار گذشت ، شائبه عمدی بودن مرگ و میر پرندگان برای انتقام از محیط زیست

این روزها تالاب میانکاله و همه دوستداران طبیعت و میانکاله، در غمی عجیب فرو رفته اند؛ غمی که یادآور مرگ و میر هشت هزار بال پرنده زمستان گذران است؛ پرندگانی که مهمان فصلی هر ساله ما بوده اند و قرار بود میزبانان خوبی برای آنان باشیم.

از چهارشنبه که خبر مرگ مشکوک پرندگان مخابره شد؛ تا به امروز میزان تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله مازندران به بیش از هشت هزار قطعه رسیده و همچنان علت اصلی این مرگ و میرها ناتعیین و پرونده این مرگ دسته جمعی پرندگان باز است و تالاب میانکاله را به سرخط خبرها رسانده است.

تالاب بین المللی میانکاله در استان مازندران در 25 کیلومتری شمال شهرستان بهشهر یکی از زیستگاه های مهم و باارزش پرندگان مهاجر آبزی و تعدادی پرندگان بومی است. تالاب بین المللی میانکاله با 68 هزار و 800 هکتار وسعت با دو زیستگاه آبی و خشکی، 45 هزار هکتار پهنه آبی و 23 هزار هکتار اراضی خشکی را شامل می گردد. بر اساس آمارهای رسمی این منطقه دارای 230 گونه پرنده و 180 گونه گیاه است و از سال 1348 ابتدا به عنوان منطقه حفاظت شده و سپس به عنوان پناهگاه حیات وحش میانکاله تحت مدیریت مناطق است.

شائبه عمدی بودن مرگ و میر پرندگان در میانکاله

مسئولان محلی می گویند که مرگ پرندگان ارتباطی به بیماری آنفلوانزا و نیوکاسل ندارد و با همین علت، شائبه عمدی بودن این مرگ و میر قوت گرفته است.

شائبه ای که بعضی افراد محلی و کارشناسان و دوستداران محیط زیست هم بر آن واقف بوده و معتقدند که با رد وجود آنفلوانزا در منطقه و در بین پرندگان، احتمال عمدی بودن این مرگ و میرها و احتمال استفاده از سم قوی عمدی قوت می گیرد.

تعدادی از بومیان و همچنین بعضی سازمان های مردم نهاد بر این باورند که با وجود عاری بودن مازندران از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، احتمال اینکه سم پاشی در حجم بالا و با هزینه بالا برای انتقام گیری اجرا شده باشد، زیاد است.

این افراد بومی و دوستداران طبیعت و سازمان های مردم نهاد، که نامشان محفوظ است بر این اعتقادند که ممانعت محیط بانان از ورود شکارچیان غیرمجاز به منطقه میانکاله و درگیری های مختلف می تواند یکی از احتمالات استفاده از سم قوی و عمدی برای مرگ و میر پرنده ها باشد.

بر اساس اعلام نظر این افراد، اینکه از گلوگاه تا قلعه انتها، شاهد مرگ و میر دسته جمعی پرندگان زمستان گذران با رد بیماری آنفلوانزا باشیم؛ تنها می تواند احتمال مسمومیت را در اذهان تداعی کند و عمدی بودن این موضوع را قوت ببخشد.

مرگ و میر پرندگان با احتمال انتقام گیری از محیط زیست

مدیر انجمن دوستداران محیط زیست سبز در این باره می گوید: متأسفانه شنیدن خبر تلفات سنگینی که به جمعیت پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله وارد شد، جامعه زیست محیطی کشور و دوستداران محیط زیست را اندوهگین کرد و گمانه های مختلفی بابت منشأ و سبب این اتفاق اندوهبار در افکار عمومی و فضای مجازی و رسانه ها زده شد که با شناختی که از حوادث پیرامون منطقه و شبه جزیره و تالاب میانکاله دارم؛ احتمال وجود عامل انسانی و گزینه انتقام جویی و مسمومیت این مخلوقات بیگناه و زیبای خداوند را قوی تر از سایر حدس و گمان ها می دانم.

جمال ابوطالبی عبدالملکی گفت: پراکندگی لاشه های پرندگان در فاصله شهر گلوگاه تا روستای قلعه انتها که حدود 15 کیلومتر بوده و تعداد بالای لاشه ها که تا به حال حداقل هشت هزار لاشه شمرده و دفن شده متأسفانه نشانگر این واقعیت است.

وی بیان داشت: احتمال مسمومیت این پرندگان توسط جلبک آنابولا که جلبکی سمی تالاب میانکاله بوده تقریباً صفر است؛ زیرا به دلیل اینکه این جلبک در کف تالاب می روید؛ تنها پرندگان زیرآبچر مثل چنگر (پرلا) و کشیم از این جلبک تغذیه می نمایند حال آنکه در بین لاشه های پرندگان انواع مختلفی از پرندگان مهاجر تالاب از جمله فلامینگو و قو و پلیکان و … دیده می گردد.

برای حفاظت از تالاب میانکاله باید هزینه کرد

این دوستدار محیط زیست گفت: این اتفاق ضربه سنگینی برای اکوسیستم آبی تالاب میانکاله خواهد بود؛ زیرا کل پرندگان شمارش شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست در سال گذشته حدود 270 هزار بال بوده است؛ حال آنکه این رقم از یک میلیون و 200 هزار بال پرنده در ده سال گذشته، به عدد فوق رسیده است.

به گفته ابوطالبی، با تأسف بسیار باید اذعان داشت که در طول سال های اخیر به دلایل مختلف این تعداد رو به کاهش بوده است.

وی اضافه نمود: معتقدم برای حفاظت از تالاب میانکاله باید هزینه کرد و سطح حفاظت را با استفاده از تعداد بیشتر نیروی محیط بان و حفر کانال و خندق و نصب فنس در دورتادور تالاب و همچنین استفاده از تجهیزات مدرن برای اطفای آتش سوزی ها بالاتر برد.

مازندران همچنان از لحاظ بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک است

مدیر کل دامپزشکی مازندران گفت: مازندران همچنان از لحاظ بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک است و مسئله ای در این بخش وجود ندارد.

سید حسین رضوانی گفت: در همان ساعات اولیه اطلاع از وقوع تلفات غیر عادی در جمعیت پرندگان آبزی در جزیره میانکاله، کارشناسان دامپزشکی به محل اعزام و نسبت به نمونه برداری، جمع آوری و دفن بهداشتی لاشه ها با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اقدام کردند.

وی اضافه نمود: با آنالیز ها و آزمایشات و نمونه برداری های مختلف، احتمال وجود بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای حاد پرندگان در مازندران غیر ممکن است و با آزمایشات اجرا شده بر روی نمونه های پرندگان میانکاله هم هیچ نشانه ای مبنی بر آنفلوانزا مشاهده نشد.

رضوانی، علائم بالینی بیماری آنفلوانزای فوق حاد را در پرندگان، خونریزی و کبودی در تاج، ریش و ساق پا و علائم کالبدگشایی این بیماری را خونریزی در نقاط نای و ریه همراه با التهاب طحال و کبد در پرندگان مطرح نمود و تاکید داشت: هیچکدام از این موارد در پرندگان تلف شده در تالاب میانکاله مشاهده نشد.

احتمال مرگ پرندگان میانکاله با سم بوتولیسم

معاون سازمان دامپزشکی کشور هم با اشاره به تلفات پرندگان مهاجر در منطقه میانکاله بهشهر گفت: محتمل است این پرنده ها با سم بوتولیسم مسموم شده باشند.

علی صفر ماکنعلی در نشستی خبری، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر آخرین شرایط تلفات پرندگان مهاجر در منطقه میانکاله، با اشاره به حضور تیم های میدانی در این منطقه و آنالیز های اجرا شده توضیح داد: بر اساس نمونه برداری ها و آزمایشات اجرا شده موردی از ابتلاء به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این منطقه مشاهده نشده است.

وی گفت: با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از اکوسیستم، یکی از احتمالات مسموم شدن این پرندگان با سم بوتولیسم است که منشأ این سم ریشه گیاهانی است که در مرداب هستند و پوسیده اند.

وی اضافه نمود: موازی با این احتمال، سایر احتمالات از جمله ابتلاء به عوامل انگلی و باکتریایی نیز آنالیز می گردد و طی یک هفته آینده نتایج آن تعیین خواهد شد.

اما محیط زیست مازندران در آخرین آمار، شمار تلفات پرندگان مهاجر را بیش از هشت هزار بال بیان کرد: طبق مصوبه شکار پرندگان در استان های مازندران و گلستان ممنوع و خرید و فروش پرندگان در بازار فریدونکنار نیز ممنوع شده است.

حسینعلی ابراهیمی با اظهار اینکه آنالیز ها توسط دامپزشکی در حال اجرا است، توضیح داد: آنچه که تعیین شده اینکه احتمال آنفلوانزا و یا نیوکاسل منتفی است و به محض اعلام نتیجه اطلاع رسانی می گردد.

میانکاله چند روزی در قرق کامل محیطبانان و نیروهای دامپزشکی است و دستگاه های متولی با صدور اطلاعیه ای از شهروندان خواستند با توجه به اینکه به استناد نتایج آزمایشات مولکولی، این تلفات، ناشی از بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نبوده ولیکن به دلیل اینکه پرندگان مهاجر آبزی به عنوان مخزن ویروس این بیماری محسوب می شوند و به وسیله دفع فضولات خود می توانند خطری جدی محسوب شوند کماکان از شکار و مصرف آنها خودداری گردد.

مازندران یکی از غنی ترین استان ها ازنظر حیات وحش و گونه های پرنده است که نیمی از پرندگان ایران در آن زیست و زادآوری می نمایند اما درصدی از این پرندگان یا شکار می شوند و یا به دلایل نامعلوم نظیر بیماری و غیره، بهار را نمی بینند.

با توجه به شرایط محیطی و تنوع زیستگاهی طبیعی، از مجموع 540 گونه پرنده، مازندران بیش از 330 گونه پرنده خشک زی، تالابی و کنار آبزی را در خود جای داده که از این لحاظ تنوع خوبی دارد.

شرق مازندران، منطقه ای امن برای گردشگران و میانکاله مکانی امن برای پرندگان و گردشگرانی است که از این محیط بهره می برند و انتظار مردم و دغدغه مندان محیط زیست رسیدگی به این موضوع با فوریت و با قوت است و بر این اعتقادیم که باید با آنالیز لازم، علت تعیین و با متخلفان احتمالی برخورد گردد و اجازه ندهیم که چنین رویدادهایی دوباره تکرار گردد.

منبع : مهر

منبع: چمدان

به "آمار تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از مرز 8 هزار گذشت ، شائبه عمدی بودن مرگ و میر پرندگان برای انتقام از محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از مرز 8 هزار گذشت ، شائبه عمدی بودن مرگ و میر پرندگان برای انتقام از محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید