فیلتر فیلتر شکن ها در راه است

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، با مطرح شدن طرح vpn قانونی در کارگروه معین مصادیق محتوای مجرمانه و نقل قول این مطلب از زبان حمید فتاحی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، وی در گفت و گو با ایران گفت: عده ای در کشور با فشار بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال بستن تمام vpn ها هستند. این در حالی است که نمی توان با یک فرمول این کار را انجام داد، چرا که در شرایط کنونی که کشور تحریم است برای فعالیت های مالی مالی باید با vpnها تحریم ها را دور زد.

فیلتر فیلتر شکن ها در راه است

فشار بر وزارت ارتباطات برای مسدودسازی vpn ها

عده ای در کشور در حال فشار بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند و علاقه مندند که تمام vpn ها در کشور مسدود گردد. فتاحی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان مطلب فوق به ایران گفت: عده ای به دنبال مسدودسازی تمام vpn ها در کشور هستند اما آنچه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همیشه به آن تأکید داشته این است که نمی توان بدون درنظر دریافت احتیاجهای قانونی و منطقی این خواسته را عملیاتی کرد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه به دلایل روشنی که وجود دارد و به اطلاع افرادی که خواستار مسدودسازی تمام vpnها هستند، رسیده است مسدودسازی یک شبه برای تمام کاربران که احتیاج قانونی با آن دارند امکانپذیر نیست، اضافه کرد: افراد و کاربرانی در جامعه وجود دارند که بر اساس مقتضیات شغلی خود باید دسترسی هایی به سایت های فیلتر شده داشته باشند و نمی توان آنها را با مسدودسازی vpn ها از آنچه به آن احتیاج دارند، محروم کرد.

وی در ادامه گفت: اگر تمام vpnها مسدود گردد پس استادان و دانشجویان دانشگاه ها که باید به اطلاعات علمی در جهان که ما را تحریم نموده اند دسترسی داشته باشند چه می گردد؟ از سوی دیگر تجار ما در شرایط کنونی که برای مدیریت امور اقتصادی و بانکی احتیاج به vpn دارند عملاً امکان فعالیت نخواهند داشت. با این اقدام علاوه بر اینکه جهان ما را تحریم نموده است خود نیز خودتحریمی برای آنها اعمال خواهیم کرد. بسیاری از احتیاجهای مردم اکنون در اینترنت می گذرد و نمی توان برای همه یک قانون کلی را اعمال کرد، چرا که کوچکترین اختلال به زندگی عادی مردم ضربه می زند.

فتاحی در ادامه اضافه کرد: کارگروه معین مصادیق محتوای مجرمانه در قبال این مقاومت وزارت ارتباطات طرح vpn قانونی را مطرح نموده و می خواهند از این طریق مسائل دسترسی اقشار مختلف جامعه را حل نمایند که البته این طرح یکبار در سال 1391 به علت عدم رعایت مقدمات بازنده شده است. باید ابتدا مسائل مربوط به مسدودسازی vpnها را برطرف کرد و با فراهم کردن پیش احتیاجها تصمیم گیری مسدودسازی را انجام دهند. فتاحی اضافه کرد: دادستانی کل کشور و کارگروه معین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام نموده است که ما می توانیم خواسته های قانونی را حل کنیم. آنها اعلام نموده اند ما حاضر به انجام دسته بندی ها برای ارائه vpn هستیم تا کسب و کار ها، استادان و دانشگاهیان، وبلاگ اخبار جدید، فعالان اقتصادی و... دچار اختلال نشوند.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ما تجربه تلخی درباره انجام دسته بندی ها در گذشته داریم، گفت: چرا که به دلیل اجرایی نشدن دقیق و صحیح طرح دسته بندی، استفاده قانونی از vpn ها بازنده شد چون در فاز اول به دلیل اجرایی کردن تنها یک فرمول برای همه آن مسائل موجودی که عنوان شد برطرف نشده و پیش احتیاجها رعایت نشد و کشور دچار هزینه سنگینی شد. بنابراین، این طرح مسدودسازی تمام vpn ها زمانی می تواند قابلیت اجرایی داشته باشد که اول باید مسائل برطرف گردد و بعد پیش احتیاجها و دسترسی ها رعایت و تأمین گردد.

اعضا بی خبر از طرح

لازم به ذکر است در حالی گفته می گردد این طرح قرار است در کمیته معین مصادیق محتوای مجرمانه مورد آنالیز قرار بگیرد که در تماس روزنامه با محمد کاظمی عضو حقوقی و قضایی مجلس دراین کمیته، وی از وجود چنین طرحی ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: درباره طرح vpn قانونی اطلاعی ندارم. بنابراین در مورد جزئیات آن نیز نمی توانم اظهار نظری داشته باشم.

مهدی شیخ نماینده مردم تهران ارائه این طرح را از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به کمیته معین مصادیق محتوای مجرمانه طرح مثبت و خوبی اعلام نمود و گفت: امیدوارم که مسئولان مربوطه در کشور بتوانند با تنظیم مقررات درست این طرح را اجرایی نمایند.

شیخ عضو کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه با مسدودسازی تمام فیلترشکن ها دسترسی کسانی که به مطالب علمی، خبری و... احتیاج دارند نیز بسته می گردد، اضافه کرد: با این طرح افرادی که چاره ای به جز استفاده از فیلترشکن ها ندارند می توانند به کسب و کار و فعالیت اقتصادی و... خود ادامه دهند.

نماینده مردم تهران در ادامه گفت: کسانی که با فیلترینگ موجب شدند تا مردم به سمت استفاده از فیلترشکن ها بروند هزینه سنگینی از لحاظ اقتصادی و فرهنگی برای کشور به جا گذاشتند. چون کودک و نوجوانی را هم که می خواست به شبکه های اجتماعی دسترسی پیدا کند به محتواهای غیراخلاقی و... راهنمایی کردیم و قبح استفاده از فیلترشکن ها در خانواده ها شکست و از سوی دیگر از نظر امنیتی مسائل زیادی را ایجاد کرد.

عضو کمیته فضای مجازی اضافه کرد: اگر تنظیم مقررات استفاده از vpn به گونه ای تنظیم گردد که عده ای خاص از آن استفاده نمایند به بچه ها و نوجوانان و.. آسیب کمتری وارد می گردد ولی این طرح نباید به گونه ای اجرایی گردد که هزینه آن بیشتر از قبل باشد باید تمام جوانب آن در نظر گرفته گردد.

علیرضا هاشمی گلپایگانی استاد دانشگاه امیرکبیر ایران گفت:اگر وی پی ان قانونی را بر اساس مقتضیات شغلی افراد و کاربرانی مانند استادان، دانشگاهیان، وبلاگ اخبار جدید، فعالان اقتصادی و... در نظر بگیرند کار خوبی است. باید به منابع اطلاعاتی و علمی، خبری و... در جهان دسترسی داشته باشیم طبیعتاً با این اقدام امکان فعالیت آنها را کماکان فراهم می کنیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این اقدام امکان مسئولیت پذیری را در فضای مجازی نیز فراهم می نماید، گفت: افراد و کاربران می توانند با شناسه تعیین به این فضا وارد شوند و مسئولیت اقدام های خود را هم بپذیرند، چرا که اکنون تخلفات بسیاری که در حوزه فضای مجازی صورت می گیرد به دلیل گمنامی ای است که با استفاده از فیلترشکن ها ایجاد شده و سوءاستفاده را برای اعمال مجرمانه فراهم می نماید و قابل پیگیری نیست.

هاشمی گلپایگانی اضافه کرد: به هر حال اگر دسته بندی برای استفاده قانونی صورت بگیرد و سپس فیلترشکن ها مسدودسازی گردد می تواند اقدام مثبتی باشد و به این طریق افرادی مانند بچه ها و کسانی که احتیاج ندارند به محتوای نامناسب دسترسی نخواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه بایدvpn قانونی خیلی وقت پیش از اینها ارائه و از سوی مسئولان مربوطه در کشور اجرایی می شد، گفت: مسئولان باید همزمان با اعمال فیلترینگ این کار را انجام می دادند و دسته بندی ها صورت می گرفت تا استفاده از فیلترشکن ها در میان تمام اقشار مردم باب نگردد و دسترسی بچه ها به محتواهای نامناسب بسته گردد.

یک کارشناس هم که نخواست نامش فاش گردد به ایران گفت: مسدودسازی تمام فیلترشکن ها کار درست و منطقی نیست چون در شرایط تحریم ما احتیاج به دور زدن در فعالیت های مختلف برای حل مسائل اقتصادی داریم. بنابراین باید قبل اینکه درباره این موارد و موارد مهم دیگری اختلال ایجاد گردد، چاره اندیشی کنیم.

وی گفت: از سوی دیگر بسیاری از سرویس ها را برای کشور ما تحریم نموده اند. بنابراین کاربران ما چاره ای به جز استفاده از فیلترشکن ها ندارند. گویا مسئولان مربوطه تنها استفاده از شبکه های اجتماعی را مدنظر دارند اما کشور با مسائل مهمتر از این شبکه های اجتماعی مانند تلگرام روبه رو است و اگر تمام فیلترشکن ها مسدود گردد ضرر جبران ناپذیری در شرایط کنونی به کشور وارد خواهد شد.

منبع: ایران آنلاین

به "فیلتر فیلتر شکن ها در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلتر فیلتر شکن ها در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید