قیمت مسکن در مرداد چقدر رشد کرد؟ ، اجاره بها؛ همچنان در مسیر افزایش

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، بر این اساس در مردادماه 1402 تورم نقطه به نقطه معادل 39.8 درصد بوده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 39.8 درصد بیشتر از مرداد ماه سال گذشته برای خرید مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده اند. تورم نقطه به نقطه به معنای درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

قیمت مسکن در مرداد چقدر رشد کرد؟ ، اجاره بها؛ همچنان در مسیر افزایش

بعلاوه در مرداد ماه امسال تورم ماهانه خانوار های کشور برابر 2.4 درصد، تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات 2.6 درصد و برای گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات 2.4 درصد بوده است. البته بخشی از این گزارش ماهانه مرکز آمار ایران نیز به تورم موجود در بازار خرید و اجاره مسکن اختصاص دارد که زیرمجموعه ای از کالا های غیرخوراکی محسوب می گردد.

تورم مسکن و اجاره بها در مردادماه

مسکن دومین کالای غیرخوراکی است که طی بازه مردادماه 1402 بیشترین تورم را تجربه نموده است. تورم ماهانه این احتیاج اساسی 3.3 درصد و تورم نقطه به نقطه آن نیز 38.5 درصد ثبت شده است. تورم سالانه مسکن نیز در مردادماه به 36.6 رسیده است.

رشد تورم ماهانه در بازار اجاره نیز همسو با بازار مسکن 3.3 درصد ثبت شده است. بعلاوه تورم سالانه این بازار تا 36.5 درصد رشد نموده و تورم نقطه به نقطه آن 38.4 درصد برآورد شده است.

سانسور گزارش تحولات بازار مسکن

آخرین بار زمستان سال گذشته بود که مرکز آمار ایران گزارشی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران منتشر کرد. این سانسور آمار ها در نتیجه رشد بی سابقه قیمت ها و واکنش های مردم و منتقدان، از سوی دولت انجام شد.

اکنون به جز گزارش کلی شاخص مصرف کننده که هر ماه از سوی مرکز آمار منتشر می گردد دیگر هیچ آمار رسمی از این بازار در دسترس نیست و این مسئله باعث سردرگمی متقاضیان و عرضه کنندگان در این بازار شده است.

مغایرت تورم موجود در جامعه با تورم اعلام شده

مرکز آمار ایران طی گزارشی که جزئیات آن ذکر شد تورم بازار مسکن و اجاره را کمتر از 40 درصد اعلام نموده است. این در حالیست که مردم به ویژه از ابتدای امسال افزایش قیمت سنگینی را تجربه نموده اند.

تعداد بسیاری از مستاجران عملا در ماه های گذشته پس از سررسید قرارداد خود از تمدید آن ناتوان شدند و به اجبار به منطقه ها پایین تر، خانه ای با امکانات کمتر و حاشیه شهر رانده شده اند.

بعلاوه با وجود اینکه دولت سیزدهم کاهش قیمت نسبی مسکن را در ماه های گذشته از دستاورد های خود می داند مشاوران املاک می گویند دیگر به ندرت خریداری برای املاک پیدا می گردد و بازار در رکود فرو رفته است.

منبع: فرارو

به "قیمت مسکن در مرداد چقدر رشد کرد؟ ، اجاره بها؛ همچنان در مسیر افزایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مسکن در مرداد چقدر رشد کرد؟ ، اجاره بها؛ همچنان در مسیر افزایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید