آخرین تحولات بازار جهانی نفت؛ بهبود احوال نفت آمریکا!

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، خبرنگاران : شدت نوسان در بازار نفت طی چند ماه گذشته به حدی رسیده است که در ماه آوریل پایین ترین قیمت نفت را شاهد بودیم و در می بهترین بازدهی ماهانه برای نفت خام آمریکا رخ داد.

آخرین تحولات بازار جهانی نفت؛ بهبود احوال نفت آمریکا!

به گزارش وبلاگ اخبار جدید ماه گذشته میلادی، بهای نفت شاخص وست تگزاس اینترمدییت 88 درصد افزایش یافت که با اختلاف عظیم ترین رشد ماهانه تاریخ به شمار می آید. پیش از این در سپتامبر 1990 این نفت شاخص 6/ 44 درصد افزایش یافته بود که بیشترین رشد را در یک ماه نشان می داد. در این میان، نفت برنت نیز 81/ 39 درصد در این بازه زمانی افزایش یافت که بهترین ماه این شاخص از سال 1999 به حساب می آید.

عظیمی این اعداد نیز تا حدودی به دلیل پایین بودن قیمت ها است که با افزایش جزئی، بازدهی قیمتی درصدهای به نسبت عظیمی را نشان می دهد. به همین دلیل باید گفت که نفت هنوز نتوانسته حدود نیمی از ارزش خود از اوج ابتدای سال را بازیابد. با این وجود عوامل بنیادین بازار نیز از اواخر آوریل روز به روز بهتر شده که در گزارش هایی مبنی بر نزدیک شدن حجم عرضه و تقاضا در بازار نفت قابل مشاهده است. تقاضا در ماه آوریل به یکی از پایین ترین سطوح خود با کاهش حدود 30 درصدی رسیده بود که با کنترل شیوع کرونا به خصوص در چین و بازگشایی بسیاری از کسب و کارها در آسیا، اروپا و آمریکا فرایندی رو به رشد به خود گرفته است. موضوعی که کارشناسان بر آن صحه می گذارند تغییر در سطح واکنش بازار به تغییرات در عرضه و تقاضا است. به این معنا که در گذشته و در زمانی که نفت درحال سقوط به سطوح پایین تر بود، تقاضا مهم ترین عامل در بازار بود. اما در ماه اخیر با اجرایی شدن توافق کاهش فراوری اوپک پلاس، افت فراوری در آمریکا، کانادا، نروژ و... و چشم انداز ادامه این کاهش با توجه به پایین آمدن تعداد دکل های حفاری فعال در میادین شیل، کفه اهمیت عرضه نسبت به تقاضا سنگینی می نماید.

مراسم جشن نفت؟

نفت خام آمریکا بهترین ماه خود را به لحاظ بازدهی درصدی پشت سر گذاشت. در این ماه شاخص وست تگزاس اینترمدییت 88 درصد افزایش یافت تا دو برابر رکورد قبلی بهترین بازدهی ماهانه در سپتامبر 1990 رشد کند. با این وجود نفت حال و روز چندان خوشی ندارد. در واقع شدت ضربه ای که به قیمت نفت در ماه های مارس و آوریل خورد آن قدر سنگین بود که اولا هر میزان رشدی با درصدهای عظیم در شاخص ها نمایان می شد و دوما نفت برای رسیدن به سطوح قیمتی ابتدای سال راه بسیار طولانی در پیش دارد، به طوری که نفت خام آمریکا درحال حاضر 46 درصد پایین تر از اوج خود در ژانویه (65/ 65 دلار در هر بشکه) قرار گرفته است. کم و بیش همین فرایند برای نفت شاخص برنت نیز صادق است. این نفت شاخص برای سررسید ماه جولای که در روز آدینه، آخرین روز معاملاتی ماه منقضی شد به 33/ 35 دلار بر بشکه رسید. این سطح قیمتی رشد ماهانه 81/ 39 درصد را نشان می دهد که بیشترین بازدهی در یک ماه از سال 1999 است. با این حال سررسید پرمعامله تر آگوست برنت در این روز بیش از 5 درصد رشد کرد تا به قیمت 84/ 37 دلار در هر بشکه برسد. با احتساب سررسید آگوست، بازدهی ماهانه برنت به 74/ 49 درصد خواهد رسید. با وجود رقم خوردن چنین بازدهی کم نظیری، برنت نیز فاصله زیادی تا حدود 72 دلار بر بشکه ژانویه دارد. این شاخص ابتدای سال 65 دلار بر بشکه معامله می شد. در این راستا رجینا میر، رئیس بخش جهانی انرژی در KPMG به سی ان بی سی می گوید: مشخصا (می) حس بهترین ماه نفت را نمی دهد. بهای 30 و چند دلاری نفت وست تگزاس اینترمدییت به طور واضح بهتر از جایی است که در انتهای آوریل بودیم، اما برای بازگرداندن بخش عمده ای از فراوری به مدار کافی نیست. به معنای دیگر نفت در این سطح چیزی برای جشن دریافت ندارد، هرچند فعالان امیدوارند این فرایند ادامه پیدا کند. میر معتقد است بازار بیشتر از چیزی که واقعا در جریان است، مثبت است و هنوز برای خوش بینی زود است. او در خصوص تغییر اهمیت عرضه و تقاضا در بازار فعلی نیز گفته فکر نمی نماید عامل تقاضا ریشه این خوش بینی باشد و کاهش سریع عرضه است که حس بازار را مثبت نگه داشته است. به عقیده میر همین موضوع ریسک فشار کاهشی بر قیمت نفت را افزایش داده است. علاوه بر این، بسیاری از کارشناسان حوزه نفت نگران بازگشت فراوری در بعضی میادین به دلیل فرایند افزایشی قیمت نفت هستند، چراکه در صورت وقوع سریع این سناریو، توازن نسبی بازار از بین می رود و قیمت ها توانایی رشد بیش از سطوح فعلی را نخواهند داشت یا حتی به سطوح پایین تر خواهند رفت.

کاهش فراوری در چه وضعیتی قرار گرفته است؟

هفته گذشته گزارش اوپک منتشر شد که نشانگر تعهد 74 درصدی اعضای این گروه به توافق اوپک پلاس بود. بر اساس این گزارش، عربستان به سهمیه خود بسیار نزدیک شده و در ماه می روزانه 6/ 8 میلیون بشکه نفت فراوری نموده که حدود 100 هزار بشکه بیش از میزان توافق شده در آوریل است. در این میان عراق و نیجریه هنوز تعلل زیادی نسبت به این موضوع نشان می دهند. دانیل گربر، مدیر اجرایی پترولجستیکس که عرضه نفت اوپک را به وسیله ردیابی نفتکش ها آنالیز می نماید گفت: اوپک شروع عظیمی در ماه می داشت و فراوری خود را 5 میلیون بشکه در روز نسبت به ماه آوریل پایین آورد. ولی هنوز تا تعهد کامل به قرارداد کاهش فراوری راه زیادی در پیش است. پس از گذشت کمتر از چهار هفته بین امضای قرارداد و شروع اجرای آن بسیاری از کشورها هنوز هم به قراردادهای خود با خریدارانشان پایبند هستند و کاهش فراوری خود را به سطحی که در خصوص آن توافق شده نرسانده اند. در این میان، عربستان قول داده از امروز (اول ژوئن) کاهش فراوری خود را به میزان یک میلیون بشکه دیگر تعمیق کند که به نظر می رسد اثر این تصمیم که با همراهی امارات و کویت روبه رو شد، در قیمت نفت در بازارهای آینده لحاظ شده باشد اما با به وقوع پیوستنش، بازار فیزیکی جان تازه ای خواهد گرفت و این بر آینده ها نیز تاثیر می گذارد. علاوه بر این موضوع دیگری که بسیار در رالی نفت در پنج هفته گذشته موثر بوده، کاهش فراوری در آمریکا بوده است. براساس آماری که اداره اطلاعات انرژی آمریکا پنج شنبه هفته گذشته منتشر کرد، فراوری در این کشور 100 هزار بشکه در یک هفته کاهش یافته و به 4/ 11 میلیون بشکه در روز رسیده است.

علاوه بر این تعداد دکل های حفاری در آمریکا به دوران پیش از ظهور نفت شیل در سال 2009 رسیده است که چشم انداز کاهش فراوری در آینده را پیش روی تحلیلگران می گذارد. بر اساس گزارش بیکر هیوز، دکل های نفتی فعال در آمریکا برای یازدهمین هفته پیاپی کاهش یافت تا به 222 واحد برسد. بیکر هیوز تعداد ماشین آلات حفاری خاموش شده در آخرین هفته آنالیز شده را 15 عدد اعلام نموده است.

از طرفی روابط تجاری آمریکا با چین، دو اقتصاد برتر جهان، که در ژانویه به یک آتش بس رسیده بودند، در هفته های اخیر تنش آلود شده و بعضی از کارشناسان همین موضوع را مانعی برای بازگشت قیمت نفت به سطوح پیش از شیوع کرونا در نیمه دوم سال می دانند. با این وجود وقتی اواخر هفته گذشته یک مقام دولتی آمریکا گفت با وجود بالا دریافت اختلافات و احتمال اعمال تحریم علیه چین، لغو فاز اول توافق تجاری دو طرف در دستور کار نیست، بهای طلای سیاه با جهشی 5 درصدی روبرو شد.

منبع: اقتصادنیوز

به "آخرین تحولات بازار جهانی نفت؛ بهبود احوال نفت آمریکا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تحولات بازار جهانی نفت؛ بهبود احوال نفت آمریکا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید