آشتی سهامداران خرد با بازار سهام

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، چراغ بورس در سرانجام معاملات سه شنبه پس از 11روز افت متوالی بالاخره سبز شد. دیروز خبر انتشار حداقل 24هزار میلیارد تومان اوراق از سوی شرکت های سرمایه گذاری که با اعلام رئیس سازمان بورس قطعی شد، توانست موجی از امیدواری را به فعالان خرد بازار تزریق کند. به موجب این امر حقیقی ها پس از دو ماه به بازیگر اصلی بورس تبدیل شدند تا در بازتاب حمایت غیرتورمی از بازار، زمینه برای آزمون جدید سیاست گذار با طرح جدید فراهم شود.

آشتی سهامداران خرد با بازار سهام

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: پس از 11 روز افت متوالی و عقب نشینی بیش از 6 درصدی شاخص کل بورس تهران، روز سه شنبه با ثبت تحرکات مثبت در سمت تقاضای سهام، شاهد ثبت بیشترین رشد دماسنج اصلی تالار شیشه ای از روز های پایانی سال گذشته بودیم. ضمن آنکه روز گذشته سهامداران حقیقی که دو ماه بود با بازار سهام قهر کرده بودند و در زمین فروش بست نشسته بودند، خودی نشان دادند و مجددا خالص خرید مثبتی را ثبت کردند.

به نظر می رسد طرح روز دوشنبه در خصوص انتشار اوراق بدهی برای هلدینگ ها و شرکت های سرمایه گذاری در جهت خرید سهام و تامین مالی بازار مهم ترین محرک رشد تقاضا در دادوستد های روز سه شنبه بورس تهران بوده است. روز دوشنبه محمدعلی دهقان دهنوی خبری مهم به فعالان بازار داد. طبق اعلام ریاست سازمان بورس قرار است برخی هلدینگ ها و شرکت های سرمایه گذاری اوراقی منتشر و از منابع آن برای خرید سهام اقدام کنند که دست کم ارزش آن ها 24 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

اثر هیجانی این خبر بر معاملات سهام منعکس شد. این رفتار از آنجا هیجانی عنوان می شود که تجربه سال های گذشته نشان می دهد اخبار این چنینی قبل از اینکه مورد تجزیه و تحلیل از سوی فعالان بازار قرار گیرند، اثر خود را به جا می گذارند. در واقع اثر روانی خبر است که سبب نوسان قیمت ها می شود و نه اثر واقعی آن. طرحی که چگونگی مدیریت آن بسیار حائز اهمیت است.

به هر حال از همان دقایق ابتدایی معاملات روز سه شنبه شاهد افزایش تقاضا برای سهام گروه های بزرگ به ویژه کالایی ها بودیم. تحرکاتی که در ادامه به کوچک تر ها نیز سرایت کرد و فرایند معاملات را پس از 11 روز کاری تغییر داد، بر تعداد نماد های مثبت بازار سهام افزود و از صفوف سنگینی که مدت هاست در سمت فروش سهام انباشته شده اند، تا حدودی کاست.

ارزش معاملات بورس جان گرفت

بورس و سهامداران روز های سختی را پشت سر گذاشتند. روز هایی که ارزش دادوستد ها حتی از هزار میلیارد تومان نیز پایین تر آمد و کمترین ارقام طی 15 ماه اخیر ثبت شد. به این ترتیب در حالی روز های پرمعامله سال 99 با ثبت دادوستد هایی به ارزش بیش از 25 هزار میلیارد تومان تجربه شده بود که در 11 روز کاری گذشته میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام به کمتر از 2هزار میلیارد تومان رسید.

دیروز، اما ارقام مربوط به دادوستد سهام اندکی بهبود یافت و به حدود 3700 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 11 روز کاری گذشته بود. هر چند همچنان تا سطوح قابل قبول فاصله زیادی دارد، اما همین تحرکات مثبت در صورت تداوم می تواند امیدوارکننده باشد. بیراه نیست اگر بگوییم اصلاح 8 ماهه بازار بسیاری از سهامداران را خسته کرده است، سهامدارانی که می خواهند به هر طریقی که امکان دارد راه خروج را در پیش بگیرند و تا زمانی که این دسته از صاحبان سهام به هدف خود نائل نشوند، امکان متعادل شدن معاملات سهام دور از ذهن است.

روز گذشته گروه های بزرگ دلاری و غیردلاری بیشترین ارزش دادوستد ها را در اختیار گرفتند؛ به طوری که بیش از 67 درصد از مجموع ارزش دادوستد ها در اختیار 6 گروه خودرو، فلزات اساسی، فرآورده های نفتی، بانک، محصولات شیمیایی و چندرشته ای صنعتی بود. در این میان گروه های کامودیتی محور در رشد قیمت روزانه از دیگر صنایع بورسی سبقت گرفتند و زیرمجموعه های گروه فلزات اساسی با ثبت میانگین رشد 9/ 3 درصدی صدرنشین شدند. افزایش اقبال به این گروه ها از آن جهت رقم خورد که فعالان بازار بر این اعتقادند که طرح جدید سازمان بورس برای تامین مالی بازار از درون بازار، عمدتا سهامی که از پتانسیل های بنیادی قوی تری برخوردارند را به حرکت در خواهد آورد.

آشتی حقیقی ها پس از دوماه

یکی از مهم ترین نکات دادوستد های دیروز بازار سهام، آشتی حقیقی ها پس از غیبت 36 روزه بود. آمار ها نشان می دهد سهامداران خرد بورس تهران درست از 25 بهمن ماه سال گذشته در سمت فروش سهام صف کشیده بودند و در همین مدت پیروز به ثبت خالص فروش بیش از 17 هزار میلیارد تومانی در مجموع بازار سهام شده بودند. روز گذشته، اما شاهد جابه جایی سهامی به ارزش 82 میلیارد و 580 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران خرد بورس تهران بودیم. در این روز از 38 صنعت فعال بورسی، 9 گروه با خالص خرید مثبت حقیقی ها همراه شدند.

در این میان می توان به خرید 137 میلیارد و 700 میلیون تومانی سهامداران خرد در زیرمجموعه های فلزات اساسی اشاره کرد. گروه محصولات شیمیایی، چند رشته ای صنعتی و فرآورده های نفتی از دیگر گروه های مورد توجه حقیقی ها بودند که در مجموع شاهد جابه جایی سهامی به ارزش 122 میلیارد و 130 میلیون تومان در راستا حقوقی به حقیقی بودند. در آن سوی بازار، اما این بانک ها بودند که در لیست خرید سهامداران عمده دیده شدند. در این گروه شاهد ثبت خالص خرید 63 میلیارد و 900 میلیون تومانی حقوقی ها بودند.

بورس سه شنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص کل بورس تهران با رشد 5/ 1 درصدی همراه شد، از 343 نماد معامله شده، قیمت پایانی 63 سهم (3/ 18 درصد) مثبت بود و در مقابل 179 سهم (52 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 12 نماد (3 درصد) صف خریدی به ارزش 133 میلیارد تومان تشکیل دادند، اما در مقابل شاهد شکل گیری صف فروش سنگین در 231 نماد بورسی (67 درصد) به ارزش 2174 میلیارد تومان بودیم.

در فرابورس ایران نیز در روزی که آیفکس رشد 8/ 0 درصدی را ثبت کرد، 131 نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی 22 سهم (17 درصد) مثبت و 89 سهم (68 درصد) منفی بود. در این بازار 4 نماد (3 درصد) صف خریدی به ارزش 62 میلیارد تومان تشکیل دادند، اما 96 نماد (73 درصد) نیز با صف فروشی به ارزش 1003 میلیارد تومان روبرو شدند. بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد 113 نماد بود. در این میان 18 سهم (16 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد 70 سهم (62 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 11 نماد (10 درصد) صف خریدی به ارزش 28 میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به 84 نماد (74 درصد) با ارزشی بالغ بر 1173 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

منبع: فرارو

به "آشتی سهامداران خرد با بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشتی سهامداران خرد با بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید