اردوغان: ناتو نتوانسته چتر امنی برای اعضای خود فراهم آورد

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از مواضع ناتو، گفت که ناتو بدون ترکیه قادر به حفظ خود نیست.

اردوغان: ناتو نتوانسته چتر امنی برای اعضای خود فراهم آورد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اخبار جدید، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از جلسه هیئت دولت در در روز دوشنبه با اشاره به دیدار با رئیس جمهور آمریکا در اجلاس ناتو با انتقاد از مواضع این ائتلاف گفت، ما در اجلاس ناتو فصل دیگری از روابط ترکیه و آمریکا را گشودیم.

به نوشته روزنامه دیلی صباح اردوغان گفت: روابط ما با سایر کشورها جایگزین روابط ما با ایالات متحده نمی شود. ایالات متحده و ترکیه توافق کردند که همکاری نزدیک به نفع هر دو کشور است.

وی با تکرار نقدها خود درباره مواضع ناتو در قبال ترکیه ، افزود: این واقعیت واضحی است که از 10 سال گذشته در منطقه ما اتفاق افتاده است و ناتو نتوانسته چتر امنی برای اعضای خود فراهم کند.

اردوغان افزود: در اجلاس ناتو یک بار دیگر مشخص کرد که ناتو بدون ترکیه نمی تواند خود را حفظ کند.

آنکارا و واشنگتن در مورد موضوعاتی که روابط دو جانبه را بیش از پیش متشنج کرده اختلاف نظر دارند. از خرید سامانه های دفاع هوایی اس-400 روسی، پشتیبانی ایالات متحده از گروه تروریستی یگان های مدافعین خلق و همچنین امتناع ایالات متحده از استرداد فتح الله گولن واعظ ترکیه ای از آن جمله است. خرید سامانه دفاع موشکی ساخت روسیه در سال 2019 دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا را بر آن داشت تا ترکیه را از مشارکت در تولید هواپیماهای جنگنده اف-35 حذف کند.

ایالات متحده استدلال کرد که این سیستم با سامانه های ناتو ناسازگار است و به طور بالقوه می تواند توسط روسیه مورد استفاده قرار گیرد تا اطلاعات طبقه بندی شده در مورد جنگنده های اف-35را بدست آورد. ترکیه اما تاکید کرده که سامانه اس-400خطری برای ناتو محسوب نمی شود.

واشنگتن در ماه دسامبر تصمیم گرفت ترکیه را به دلیل خرید این سامانه تحریم کند. این اولین باری است که یک کشور عضو ناتو به دلیل خرید سلاح روسی تحریم می شود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اردوغان: ناتو نتوانسته چتر امنی برای اعضای خود فراهم آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: ناتو نتوانسته چتر امنی برای اعضای خود فراهم آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید