آنالیز رژیم چاقی کانادایی؛ آیا این رژیم برای شما مناسب است؟

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، رژیم چاقی کانادایی یک رژیم کم کالری و پرپروتئین است که با وجود نداشتن فیبر کافی برای بدن و تامین نکردن نیازهای بدن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و بسیاری از افراد بدون اینکه از مضراتش برای بدن شان مطلع باشند اقدام به دریافت این رژیم می نمایند.

آنالیز رژیم چاقی کانادایی؛ آیا این رژیم برای شما مناسب است؟

وبلاگ اخبار جدید | سرویس سلامت - رژیم چاقی کانادایی یکی از رژیم های شناخته شده در میان ایرانیان است. این رژیم یک رژیم 15 روزه است که در مقاله رژیم کانادایی اصلی برنامه اش به طور کامل برای شما شرح داده شده است. این رژیم بیشتر به خاطر مدت کوتاه و در دسترس بودن مواد مصرفی طی رژیم مورد توجه قرار گرفته است. اما نکاتی هست که باید به عنوان دانسته های تکمیلی از این رژیم بدانید.

نقد کلی به رژیم چاقی کانادایی

اول از همه باید بگوییم که یک نقد کلی به رژیم کانادایی و همه رژیم های کوتاه مدت این چنینی که ضربتی وارد عمل می شوند وارد است. واقعا عاقلانه نیست وزنی که طی چندین سال کسب شده را بخواهید فقط در چند روز کم کنید. اگرچه نظرات بسیاری از افرادی که رژیم را دقیقا طبق دستور انجام داده اند حاکی از آن است که وزن خوبی کم نموده اند، برخی به وزن سابق برگشته اند و برخی نه! برخی ها سایز کم نموده اند و برخی ها هم نه! اما با وجود همه این حرف ها، با وجود اینکه چاقی و اضافه وزن خیلی خسته نماینده است و ناراحتی های ناشی از آن روح را فرسوده می نماید، باز هم نباید تاثیرات این کاهش وزن ناگهانی بر اندام های گوناگون بدن و سلامتی افراد را نادیده بگیریم.

هدف از کاهش وزن نباید صرفا آماده شدن برای یک رویداد خاص مثل عروسی یا مهمانی باشد بلکه مهم ترین هدف سلامتی افراد است. اگر می خواهید با عوارض این رژیم بر سلامتی بیشتر آشنا شوید این مقاله به شما یاری می نماید: عوارض رژیم کانادایی چیست؟

اگر رژیم کانادایی خوب نیست پس چرا وزن کم می کنیم؟

وزن کم شده در بسیاری از افراد ناشی از کم شدن آب میان بافتی بدن شان است. برخی دیگر ماهیچه هایشان تحلیل می رود. میزان چربی سوخته شده در این رژیم خیلی کم است، چون اصلا طی این مدت بدن فرصت نمی نماید که چربی بسوزاند بلکه تازه در اثر شوک وارد شده به بدن ممکن است چربی بیشتری در خودش ذخیره کند. بهترین کاری که به آب شدن چربی ها یاری می نماید ورزش است. کم کردن کالری دریافتی بدن فقط یاری می نماید چاق تر نشویم. (اگر برخی با کم کردن کالری دریافتی شان وزن کم می نمایند بدون اینکه فعالیت بدنی داشته باشند این یعنی میزان کالری دریافتی شان از میزان کالری مورد نیاز برای اعمال حیاتی بدن شان کمتر بوده و بدن ناچار بوده از ذخایرش استفاده کند. این یعنی همان شوک به بدن! همان اتفاقی که باعث می شود بدن بخواهد در اولین فرصت چربی از دست رفته را جبران کند.)

بهترین ورزش برای رژیم کانادایی

با این وجود اگر عین خیالتان نیست که چه بلایی بر سر بدن تان می آورید لااقل با انجام این ورزش به بدن تان یاری کنید به سراغ چربی ها برود نه ماهیچه ها:

  • روزی 6 نوبت و هربار 11 بار نفس عمیق بکشید. یعنی نفسی که شکمی باشد. به عبارتی کل ریه تان را درگیر کند و عمقی باشد. یک چنین تنفسی معادل 3 کیلومتر دویدن است.
  • برای اثرپذیری بهتر بدن از تنفس عمیق پا ها را به اندازه عرض شانه باز کنید. شکم و باسن را منقبض کنید. از طریق بینی ریه ها را پر از هوا کنید و به آرامی دست ها را بالا ببرید و تا 10 بشمارید بعد از راه دهان تمام هوا را خارج کنید و به آرامی دست ها را پایین بیاورید هنگام خارج کردن هوا از ریه شکم و باسن را آزاد کنید.
  • روزانه 20 تا 30 دقیقه پیاده روی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نکات لازم برای داشتن یک برنامه رژیم لاغری همراه با ورزش

چه کسانی نباید رژیم چاقی کانادایی بگیرند؟

  • افرادی که میانسال هستند یا در آستانه میانسالی قرار دارند بهتر است به طور کل دست از دریافت رژیم های غیر اصولی بردارند، چون تحلیل های ایجاد شده در بدن این افراد بر اثر رژیم به هیچ عنوان برگشت پذیر نیست و ممکن است موجب عوارض بدی برای بدن شود. مثلا کاهش ذخایر معدنی باعث تحلیل رفتن استخوان ها و بافت عضلانی می شود که دیگر هیچ جوره جبران پذیر نیست. مخصوصا که از بعد از 35 سالگی استخوان سازی در بدن بسیار کاهش می یابد و بدن مستعد پوکی استخوان می شود.
  • دریافت رژیم بدون نظارت متخصص برای همه کسانی که در سن رشد و بلوغ قرار دارند ممنوع است. چون بچه ها و نوجوانان مخصوصا به همه گروه مواد غذایی نیاز دارند و بدن شان بیشتر از هر دوره دیگری در زندگی شان به همه ریزمغذی ها و مواد لازم نیاز دارد. دریافت نکردن مواد غذایی در این سن می تواند باعث شود رشد قدی کامل صورت نگیرد و شخص کوتاه قد شود.
  • بانوان هوادار رژیم همواره این مساله را نادیده می گیرند که طی زندگی شان در مراحل خاصی بدن شان ناچار می شود ذخایرش را از دست بدهد. حالا این کاهش ذخایر الزاما به معنی کاهش وزن این افراد نیست. مراحلی مانند بارداری و شیردهی دقیقا همان مراحل از زندگی یک زن هستند که بدن او بیش از هر موقعی به ذخایرش نیاز دارد و نباید با رژیم های غیر اصولی زمینه را برای کاهش این ذخایر فراهم کرد. چون ضعف ناشی از این رژیم ها نه تنهای زندگی خود شخص که زندگی فرزند شیرخوارش را هم تحت تاثیر قرار می دهد یا ممکن است طی بارداری های بعدی خودش را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: ارتباط بین ورزش، تغذیه و وزن مناسب چیست؟

سخن آخر

کلام آخر این که چشم هایتان را باز کنید و با آگاهی کامل در خصوص این رژیم تصمیم بگیرید. در کنار هر رژیم لاغری بهترین کار ثبت نام در باشگاه و انجام دادن ورزش زیر نظر یک مربی باتجربه است و اینکه به مرور عادت های نادرست زندگی تان را اصلاح کنید. چرا که هر چقدر هم رژیم بگیرید اگر بخواهید به همان شیوه ای زندگی کنید که همواره می کردید باز هم وزنتان برمی شود و کاهش وزن کاملا مقطعی خواهد بود.

منبع: setare.com

به "آنالیز رژیم چاقی کانادایی؛ آیا این رژیم برای شما مناسب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز رژیم چاقی کانادایی؛ آیا این رژیم برای شما مناسب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید