تاثیر موسیقی بر نوزادان و بچه ها خردسال

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، تاثیر موسیقی بر نوزادان بسیار عمیق است. شنیدن موسیقی، به خصوص موسیقی کلاسیک، به درک سه بعدی کودک، کمک می کند و باعث تشکیل هزاران ارتباط نورونی در مغز وی می شود. شنیدن موسیقی کلاسیک، توانایی حل پازل را در بچه ها افزایش می دهد. این ویژگی را اثر موزارت گویند.

تاثیر موسیقی بر نوزادان و بچه ها خردسال

وبلاگ اخبار جدید | سرویس مادر و کودک - موسیقی از ابتدای تاریخ بشریت، به عنوان یک نیروی شفابخش استفاده می شده است. ارسطو می گوید: وقتی چیزی می شنویم (شعر یا موسیقی) روح ما تغییر می کند. از پیروان بقراط تا سرخپوستان امریکا، همواره مردم از موسیقی و آواز برای آرامش و تسکین دردها، استفاده می کرده اند.

موسیقی بر احساسات ما بسیار تاثیرگذار است. یک لالایی دلنشین موجب آرامش نوزاد می شود. یک گروه کر زیبا، موجب شادی و هیجان ما می شود. موسیقی بر روی تفکر ما نیز تاثیرگذار می گذارد.

تاثیر موسیقی بر نوزادان چگونه است؟

در سال های اخیر، محققان درباره رشد مغز، دستاورد های تازه ای داشته اند. نوزادان با میلیارد ها سلول مغزی، به نام نورون متولد می شوند. در سال های اول زندگی، این نورون ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در طی زمان با استفاده بیشتر از این ارتباطات، مغز قوی تر می شود. بچه های که در سال های اولیه رشد به موسیقی گوش می دهند، ارتباطات مغزی مرتبط به موسیقی در ذهنشان شکل می گیرد. برخی از این ارتباطات موسیقایی، بر روی نحوه اندیشیدن اثر می گذارند. به نظر می آید که گوش دادن به موسیقی کلاسیک، موجب رشد استدلال فضایی (سه بعدی) و درک سه بعدی در کودک می شود. هم چنین، یادگیری استفاده از آلات و ابزار موسیقی باعث بهبود توانایی اندیشیدن در کودک می شود.

آیا گوش دادن به موسیقی بچه ها را باهوش تر می کند؟

نه دقیقا. موسیقی مغز ما را برای اندیشیدن آماده می کند. بزرگسالان بعد از گوش دادن به موسیقی کلاسیک، دید سه بعدی بهتری پیدا می کنند و مثلا، یک پازل سه بعدی را راحت تر کنار هم می چینند.

چرا این اتفاق می افتد؟ راستا هایی که موسیقی کلاسیک در مغز ما طی می کند، مانند راستا هایی است که درک سه بعدی فضا در مغز طی می کند. پس وقتی به موسیقی کلاسیک گوش می دهید، راستا های فضایی مغز نیز آماده به کار می شوند. در همان لحظه توانایی حل یک پازل، در مغز افزایش پیدا می کند، اما این اثر پایدار نیست. یک ساعت پس از خاموش کردن موسیقی، این توانایی نیز از بین می رود. به این اتفاق اثر موزارت گویند.

اثر موزارت، برای اولین بار در سال 1993، توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا گزارش شد. در آن آزمایش، دانشجویانی (نه بچه ها!) که چند دقیقه قبل از امتحان محاسباتی هندسه فضایی، به سونات موزارت گوش داده بودند، نمرات بهتری از دانشجویانی که به دیگر سبک های موسیقی گوش داده بودند، کسب کردند. البته این اثر تنها 15 دقیقه بعد از قطع شدن موسیقی از بین رفت.

آموختن موسیقی و استفاده از آلات موسیقی، تاثیر طولانی تری روی درک سه بعدی می گذارد. در یک تحقیق بچه های که به مدت 6 ماه به کلاس پیانو رفتند، توانایی حل پازل و انجام تمرینات فضایی آن ها 30% افزایش یافت. چرا آموختن ابزار موسیقی، چنین تفاوتی ایجاد می کند؟ محققان اعلام کرده اند که آموختن ابزار موسیقی، باعث ایجاد راستا های تازه بین نورون ها در مغز می شود.

چرا موسیقی کلاسیک این تاثیر را بر مغز می گذارد؟

موسیقی کلاسیک (که توسط باخ، بتهوون و موزارت نواخته شده) از دیگر سبک های موسیقی مانند راک و کانتری، متفاوت است. موسیقی کلاسیک، از ابزار موسیقی پیچیده تری استفاده می کند. حتی بچه ها سه ماهه می توانند ساختار موسیقی کلاسیکی که قبلا شنیده اند را به یاد آورند.

محققان دریافته اند که پیچیدگی موسیقی کلاسیک، موجب می شود، مغز بتواند با سرعت بیشتری مسایل سه بعدی را درک کند. به همین دلیل گوش دادن به موسیقی کلاسیک، نسبت به دیگر سبک های موسیقی، اثر متفاوتی روی مغز می گذارد.

البته به این معنا نیست که دیگر سبک های موسیقی، خوب نیستند. گوش دادن به هر نوع موسیقی، باعث ایجاد راستا های مرتبط با موسیقی در مغز می شود. هم چنین موسیقی تاثیر مثبتی بر روحیه کودک دارند. دیگر تاثیر موسیقی بر نوزادن و بچه ها این است که یادگیری را برای آنان آسان تر می کند.

برای تقویت اثر موزارت در بچه ها، چه باید کرد؟

پدر و مادرها و مهد های کودک، می توانند علاقه به موسیقی را در بچه ها تقویت کنند. برای این امر و افزایش تاثیر موسیقی بر نوزادان و بچه ها می توان از راه های زیر استفاده کرد.

  • برای کودک خود موسیقی پخش کنید: برای کودک، مجموعه ای از موسیقی با سبک های مختلف پخش کنید. اگر خودتان ساز می زنید، هنگامی که کودک کنار شماست، با صدای ملایم تمرین کنید. موسیقی با صدای بلند به شنوایی کودک آسیب می زند.
  • برای کودک آواز بخوانید: مهم نیست که صدایتان چقدر خوب است. شنیدن آواز موجب می شود، کودک شما زودتر صحبت کند. بچه ها عاشق والدین و ریتم آواز آنان هستند. حتی نوزادان، می توانند ریتم آهنگ هایی که برایشان می خوانید را به خاطر بسپارند.
  • با کودکتان آواز بخوانید: هنگامی که کودک بزرگتر می شود، از آوازخوانی همراه با شما لذت می برد. قرار دریافت کلمات روی ریتم باعث می شود، مغز، آن ها را راحت تر یاد بگیرد و بیشتر در ذهن بمانند. به همین خاطر است که ما آواز هایی که در کودکی می خوانده ایم را به خاطر داریم، با وجود اینکه سال هاست، آن ها را نشنیده ایم.
  • در سن پایین، کودک را به کلاس موسیقی بفرستید: اگر می خواهید کودکتان نواختن موسیقی را بیاموزد، لازم نیست تا سن مدرسه رفتن او صبر کنید. ذهن بچه ها بسیار آماده برای یادگیری موسیقی است. بچه ها 4-5 ساله، از نواختن موسیقی لذت می برند و می توانند، اصول نواختن ساز را بیاموزند. شروع زودهنگام موسیقی باعث می شود فرزندانتان، در تمام طول زندگی، عاشق موسیقی باشد.
  • مدرسه کودکتان را تشویق کنید که کلاس موسیقی بگذارد: موسیقی باعث ایجاد هماهنگی در مغز می شود. آموزش موسیقی در مدرسه، موجب بروز خلاقیت و همکاری بین دانش آموزان شده و جو شادابی بر آموزش حاکم می کند. اجرای یک آهنگ به صورت دسته جمعی، حس فوق العاده ای به بچه ها می دهد. آن ها احساس می کنند که به یک گروه تعلق دارند. حتی بچه ها خجالتی که تمایل ورود به فعالیت های جمعی را ندارند، به راحتی در گروه های موسیقی شرکت می کنند و توانایی های خود را پرورش می دهند.

بیشتر بخوانید: سن مناسب شروع آموزش موسیقی به بچه ها

جهت بهره مند شدن از مزایای موسیقی برای بچه ها، نباید آهنگی برای او پخش کنید و خودتان به کار دیگری بپردازید؛ بلکه بایستی با کودک خود همراه شوید، برقصید، آواز بخوانید و در موسیقی غرق شوید تا بر جسم و جان کودک شما تاثیر بگذارد.

برگرفته از: babycenter، penfieldbuildingblocks و extention.uga

منبع: setare.com

به "تاثیر موسیقی بر نوزادان و بچه ها خردسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر موسیقی بر نوزادان و بچه ها خردسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید