داروی کاهش کلسترول موجب بهبود میکروبیوم های روده می گردد

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، محققان پی بردند که رابطه آشکاری بین بهبود میکروبیوم های روده و یکی از متداول ترین گروه داروهای کاهنده کلسترول موسوم به استاتین ها وجود دارد.

داروی کاهش کلسترول موجب بهبود میکروبیوم های روده می گردد

به گزارش وبلاگ اخبار جدید به نقل از مهر، دانشمندان قبلاً دریافته اند که بین میکروبیوم های روده و انواع بیماری های قبلی و بیماری های مرتبط با متابولیسم رابطه وجود دارد. حال مطالعه جدید محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد نشان می دهد افرادی که داروهای استاتین مصرف می نمایند میکروبیوم های روده شأن بهبود می یابد.

مکانیسم مستقیم این رابطه هنوز معین نشده است. فردریک باکد، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: بسیار جالب است که یک دارو می تواند میکروبیوم های روده را تغییر دهد. زمان به ما نشان خواهد داد که آیا استاتین ها بر باکتری های روده به طور مستقیم تأثیر می گذارند یا اینکه این داروها با تأثیر بر سلول های ایمنی و روده به بهبود میکروبیوم های روده یاری می نمایند.

در این پروژه، بیش از 2000 اروپایی با شرایط مختلف بیماری قلبی عروقی و متابولیکی به طوردقیق مورد آنالیز قرار گرفتند.

میکروبیم های روده به چندین گروه اصلی تقسیم می شوند که در بین افراد متفاوت هستند. یکی از این گروه ها Bact2 هستند که از لحاظ تعداد و ترکیب، باکتری های کمتری دارند.

میکروب های فاقد Bact2 شامل باکتری های ضد التهابی مانند Faecalibacterium هستند که یکی از تأثیرات شأن، تقویت سیستم ایمنی بدن است.

Bact2 در بیماران مبتلا به بیماری روده التهابی، ام اس و افسردگی بسیار شایع است.

در مطالعه فعلی، محققان دریافتند این گروه از باکتری ها در افراد چاق (18 درصد) در مقایسه با افراد با وزن نرمال (4 درصد) شایع تر هستند.

در مجموع، این یافته ها حاکی از ایجاد انواع جدید روش های درمانی در اینده خواهد بود که در آن، از داروها برای تغییر میکروبیوم های روده استفاده می گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "داروی کاهش کلسترول موجب بهبود میکروبیوم های روده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی کاهش کلسترول موجب بهبود میکروبیوم های روده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید