فصل نخست کاوش تپه قلا در گیلانغرب سرانجام یافت

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گیلانغرب از اتمام فصل اول کاوش های باستان شناسی به منظور لایه نگاری و گاه نگاری تپه باستانی قلا در این شهرستان اطلاع داد.

فصل نخست کاوش تپه قلا در گیلانغرب سرانجام یافت

به گزارش وبلاگ اخبار جدید و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه سیروس ادیب دوشنبه 14 بهمن 98 با اشاره به واقع شدن تپه باستانی قلا در دل شهر گیلانغرب، اظهار کرد: این تپه ازجمله قدیمی ترین تپه های باستانی استان است که در سال های گذشته براساس مواد فرهنگی که در لایه های سطحی تپه کشف شده قدمت آن را مربوط به هزاره های قبل از میلاد می دانند.

او توضیح داد: بعضی از باستان شناس معتقدند که این بنا مربوط به دوره مس سنگی یعنی هزاره چهارم تا پنجم قبل از میلاد و بعضی دیگر نیز آن را مربوط به دوره نوسنگی یعنی هزاره پنجم تا ششم پیش از میلاد می دانند.

رئیس اداره میراث فرهنگی گیلا نغرب اضافه نمود: باتوجه به نامعلوم بودن قدمت این تپه باستانی، از چندی پیش کار کاوش های باستان شناسی به منظور لایه نگاری و گاه نگاری آن در دستور کار نهاده شد.

او با اشاره به شروع فصل اول کاوش در تپه باستانی قلا از پاییز سال جاری، تأکید کرد: این تپه باستانی نزدیک به 21 متر ارتفاع دارد که این فصل از کاوش در مساحت یک و نیم مترمربع و به عمق 10 متر از آن انجام شد.

ادیب از اتمام این فصل از کاوش در تپه باستانی قلا اطلاع داد و درخصوص نتایج این کاوش ها گفت: هرچند هنوز نتیجه قطعی کاوش های این مرحله اعلام نشده، اما شواهد به دست آمده نشان می دهد که قدمت این باستانی تا به اینجای کاوش هایی که روی آن اجرا شده به 2700 تا 2800 سال قبل از میلاد می رسد.

او بابیان اینکه درحین این کاوش ها مواد فرهنگی مانند سفال نیز کشف شد، عنوان نمود: کاوش های این مرحله نشان می دهد تپه باستانی قلا از هزاره سوم قبل از میلاد تا به عصر جدید یعنی در زمان قاجار به صورت مستمر مورداستفاده حکومت ها قرار می گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی گیلانغرب اعلام نمود: در کاوش هایی که اخیراً داشتیم، طبق قطعات سفالی کشف شده معین شد که تپه در دوره هایی به عنوان انبار غلات نیز استفاده می شده است.

او اضافه نمود: برای اینکه قدمت دقیق این تپه باستانی، کاربردهای آن و... را معین کنیم، احتیاج است فصل های بعدی کاوش را روی آن انجام دهیم که امیدواریم این امر سال آینده محقق گردد.

منبع: میراث آریا

به "فصل نخست کاوش تپه قلا در گیلانغرب سرانجام یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل نخست کاوش تپه قلا در گیلانغرب سرانجام یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید