محمد بن سلمان ملاقات با رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان را نپذیرفت

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، طبق گزارش ها، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از ملاقات با ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان که به ریاض سفر نموده، خودداری نموده اما وزارت امور خارجه پاکستان اصرار نموده که روابط برادرانه دو کشور تغییری ننموده است.

محمد بن سلمان ملاقات با رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان را نپذیرفت

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، گفته می گردد مناسبات عربستان سعودی و پاکستان اخیرا با تنش هایی همراه بوده است.

روز دوشنبه ژنرال باجوا و سرلشکر فیض حمید، رئیس سازمان اطلاعاتی پاکستان به ریاض سفر کردند. گفته شد دلیل این سفر، برطرف تنش و ترمیم روابط دو کشور بوده که طی این سال ها روابط بسیار نزدیکی داشته اند.

روابط دو کشور پس از انتقاد وزیر امور خارجه پاکستان از عربستان به خاطر آنچه موضع ناکافی بر سر کشمیر علیه هند خوانده شد، با تنش همراه شد.

پاکستان می گوید عربستان با مناقشه منطقه کشمیر با بی اشتیاقی برخورد نموده است.

ژنرال باجوا پس از امتناع ولیعهد عربستان برای دیدار با او، با برادر محمد بن سلمان که معاون وزیر دفاع است، دیدار کرد. او همچنین با همتای سعودی خود هم دیدار کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان از کوتاهی سازمان همکاری اسلامی از حمایت از کشمیری ها هم انتقاد نموده است. مقر سازمان همکاری اسلامی در خاک عربستان است و این کشور بر این نهاد نفوذ دارد.

به گزارش بی.بی.سی شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در سخنانی که خبرگزاری ها آن را منعکس کردند گفته بود امروز پاکستان که همواره آماده فدا کردن جان خود برای مکه و مدینه است، به عربستان سعودی احتیاج دارد تا نقش پیشرویی را در موضوع کشمیر بازی کند. اگر آنها حاضر به ایفای این نقش نیستند، من از عمران خان (نخست وزیر پاکستان) می خواهم که با یا بدون عربستان سعودی پیش برود.

خبرگزاری های هند می گویند در زمان حضور ژنرال باجوا در عربستان، شاه محمد قریشی با سفیر قطر، رقیب عربستان دیدار داشته است.

این منابع خبری می گویند عربستان سعودی، ناخشنودی خود را از همکاری پاکستان با ترکیه ابراز نموده و خواستار توقف پخش سریال ارطغرل از تلویزیون پاکستان شده است.

سریال تاریخی قیام ارطغرل، ساخت ترکیه، در پاکستان طرفداران بسیاری پیدا نموده است. عمران خان، نخست وزیر از طرفداران این سریال است.

همچنین گفته شده عربستان سعودی به پاکستان در خصوص پیوستن به ائتلاف ترکیه، مالزی و ایران هشدار داده است. پیشتر منابع خبری گفته بودند پاکستان تحت فشار عربستان در نشست سازمان همکاری اسلامی در مالزی که ایران و ترکیه هم حضور داشتند شرکت ننموده بود.

به نظر تحلیلگران، عربستان نگران انزوای خود بین کشورهای منطقه مانند ایران، ترکیه و قطر بود و تصور می کرد اجلاس مورد بحث تلاشی برای ایجاد یک بلوک اسلامی تازه است.

رسانه های هند همچنین گزارش داده اند که عربستان ممکن است از اهرم فشار مالی علیه پاکستان استفاده کند. عربستان سال پیش گفت بیش از بیست میلیارد دلار در قالب قراردادهای مختلف در پاکستان سرمایه گذاری خواهد نمود اما ادامه تنش ها، ممکن است این سرمایه گذاری را به خطر بیندازد.

پاکستان به دلیل شرایط نابسامان مالی و کسری شدید بودجه به حمایت و سرمایه گذاری خارجی احتیاج دارد.

یکی از قراردادهای دو طرف به ارزش هشت میلیارد دلار مربوط به ساخت یک پالایشگاه نفتی در بندر گوادر پاکستان در ساحل دریای عمان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "محمد بن سلمان ملاقات با رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان را نپذیرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد بن سلمان ملاقات با رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان را نپذیرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید