کشف دست ساخته های پارینه سنگی در تخت رستم نکاء

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، حسین رمضان ، سرپرست کاوش باستان شناسی محوطه تخت رستم شهرستان نکاء در شرق مازندران پور گفت که کاوش های باستان شناسی اخیر در منطقه تخت رسم به منظور مشخص عرصه و حریم این محوطه انجام شد که به پیدا کردن دست ساخته های عصر پارینه سنگی انجامید.

کشف دست ساخته های پارینه سنگی در تخت رستم نکاء

دوران پارینه سنگی قدیمی ترین دوران ماقبل تاریخ انسان و فرهنگ مادی انسانی و دورانی است که در آن انسان برای نخستین بار از ابزار سنگی دست ساز استفاده کرد. پارینه سنگی از حدود 3.3 میلیون سال پیش تا زمان عقب نشینی یخچال ها از نیمکره شمالی در فاصله سال های 10 هزار تا8500 قبل از میلاد ادامه داشته است. به پارینه سنگی، عصر سنگ کهن و دیرینه سنگی هم گفته شده است.

سرپرست کاوش باستان شناسی محوطه تخت رستم نکاء گفت که این محوطه به دلیل ویژگی زمین شناختی و وجود سازندهای آهکی و سنگ های چرت، جذابیت بسیار بالایی در جذب جمعیت های انسانی در خود داشته است که بقایای کشف شده نیز حکایت از سکونت انسان های اولیه در منطقه دارد.

وی در خصوص ویژگی محوطه در حال کاوش هم شرح داد : گمان می کنیم در دوره پارینه سنگی انسان های اولیه از محوطه تخت رستم نکاء به عنوان محل کارگاهی برای فراوری ابزارهای سنگی استفاده می کردند.

رمضان پور گفت: بر اساس آنالیز های دکتر همایون خوش روان از باستان شناسان برجسته تیم کاوش تخت رستم بر روی رسوبات زمین شناسی، این محوطه دارای رسوباتی متعلق به دریای مازندران در دو میلیون سال قبل است که به عنوان یک اثر میراث طبیعی، واجد ارزش بالایی است.

وی افزو : این رسوبات را نمی توان در تمام ساحل جنوب دریای مازندران مشاهده کرد و برای دست یافتن به این رسوبات باید تا عمق چند صد متری زمین کاوش نمود، اما با توجه به رخدادهای تکتونیکی این رسوبات امروز بر روی سطح زمین قابل مشاهده اند و به لحاظ جغرافیای توریستی از ارزش بالایی برخوردارند.

دوران پارینه سنگی ابتدایی ترین و طولانی ترین مرحله زندگی انسان بر روس کره زمین است. در آن دوره ، انسان ها در گروه های نسبتاً کوچکی گرد هم آمده و به گردآوری گیاهان، ماهی گیری و شکار می پرداختند. ساخت ابزار سنگی ویژگی اصلی این دوران است، اما انسان ها در سراسر پارینه سنگی از ابزارهای چوبی و استخوانی نیز بهره می گرفتند. انسان ها در آن دوران از چرم و الیاف گیاهی نیز استفاده کردند. در اواخر دوران پارینه سنگی، انسان ها نخستین بار اقدام به آفرینش هنری گذاشتند که شامل هنر صخره ای و ساخت اشیاء و نقاشی درون غارها می شد. هم چنین شروع رفتار مربوط به باورهای دینی هم چون برگزاری آیین ها و آیین خاکسپاری مربوط به اواخر پارینه سنگی است.

سرزمین ایران از اهمیت بسیار بالایی در دوران پارینه سنگی برخودار است. در این دوران ایران مورد سکونت جمع آورندگان غذا و شکارورزان بوده است. پیش از این بیشترین آثار برجای مانده از دوران پارینه سنگی قدیم ایران در مناطق شمال شرق، غرب البرز، شمال غرب ایران در منطقه ای واقع در بین تبریز یافت شده است که نشان می دهد مازندران در کانون زندگی انسان های اولیه قرار داشته است.

آثار دوره پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی اغلب در زاگرس و البرز یافت شده است. از مهترین غارهای کاوش شده این دو دوره می توان به غارهای گرم رود، هوتو، کمربند، التپه و کمیشان در مازندران نام برد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، محوطه باستانی تخت رستم نیز که اکنون به جمع محوطه های مربوط به دوران پارینه سنگی پیوسته در غرب شهر نکاء واقع است. این محوطه در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: گردشبان

به "کشف دست ساخته های پارینه سنگی در تخت رستم نکاء" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دست ساخته های پارینه سنگی در تخت رستم نکاء"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید