اپیدمی برکناری مربیان ملی در راه است؟

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، مربیان ملی جزو بیکارترین مشاغل در روزهای شیوع کرونا هستند اما این موضوع هزینه های زیادی برای فدراسیون های فوتبال در بر داشته است و چه بسا با لغو رقابت های ملی تا سال 2021، موقعیت مربیان هم به خطر بیفتد.

اپیدمی برکناری مربیان ملی در راه است؟

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، بحران کرونا هنوز در دنیا ادامه دارد و کشورها ریسک پذیری خود در برگزاری رویدادهای غیرضرور کاهش داده اند و قصد ندارند به اعاقتصادی از قبیل برگزاری فوتبال در این شرایط بحرانی تن بدهند. به همین دلیل هنوز به جز چند کشور از جمله کره جنوبی، سایر کشورها تصمیمی درباره شروع مسابقات فوتبال نگرفته اند. بعضی از کشورها از جمله هلند، به طور کامل پفراینده این رقابت ها را بست و بدون معین قهرمان و سقوط کننده، بازیکنان، مربیان و باشگاه ها را به مرخصی طولانی مدت فرستاد تا در انتظار شروع مسابقات نباشند.

بلاتکلیفی رویدادهای بین المللی

در این شرایط، فیفا و کنفدراسیون های زیرمجموعه اش نیز از تصمیم گیری عاجز مانده اند و هنوز زمان معینی برای رقابت های بین المللی فوتبال نگرفته اند؛ این رقابت ها از این حیث دارای اهمیت هستند که برگزاری آن، آمادگی همه کشورها را می طلبد و نمی توان به اتکای بهبود شرایط در چند کشور، برنامه ریزی جدیدی برای آن صادر کرد.

در چنین شرایطی، فدراسیون ها که منابع درآمدی کمتری نسبت به باشگاه ها و تیم های فوتبال دارند، با ضرر اقتصادی بیشتری روبرو هستند و نگرانی هایی نسبت به آینده دارند، چرا که امکان دارد با ادامه این فرایند و افزایش هزینه ها در برابر درآمدهای اندک، در آستانه ورشکستگی نیز قرار گیرند.

کاهش دستمزد و برکناری مربیان تیم های ملی به طور موقت

در روزها و هفته های گذشته، بعضی از کشورها برای حل این مشکل، اقداماتی انجام داده اند که ممکن است سایر کشورها هم آن را انجام دهند. در همان روزهای نخست شیوع کرونا در دنیا، اسکار تابارس، سرمربی حرفه ای تیم ملی اروگوئه بعد از 12 سال به کار خود در این تیم انتها داد. این اتفاق در حالی اتفاق افتاده که او در این سال ها با بیماری سختی روبرو شد اما هرگز از شغلش بیکار نشد و اروگوئه جای او را با مربی دیگری پر نکرد ولی کرونا فعلا اروگوئه ای ها را مجاب به این کار نموده است.

فدراسیون فوتبال اروگوئه همچنین 400 کارمند خود را هم برکنار نموده تا آن ها در این شرایط از بیمه بیکاری خود بهره مند شوند و فشار از روی فدراسیون به روی شرکت های بیمه منتقل گردد.

در ادامه اماراتی ها که به واسطه منابع هنگفت دولتی و پول فروش نفت مسئله ای از این بابت ندارند، سرمربی تیم ملی کشورشان را کنار گذاشتند. ایوان یووانویچ نیز با مجالی که کرونا به اماراتی ها برای تجدید نظر در انتخاب او داده بودند از کارش برکنار شد تا در سر فرصت و بعد از اتخاذ تصمیمات مناسب، مربی جدید انتخاب گردد.

در ایرلند شاقتصادی نیز، ماکیل اونیل، بعد از 9 سال مربیگری به دلیل تعویق مسابقات بین المللی به خاطر کرونا از سمتش استعفا کرد. در سایر کشورها مانند انگلیس نیز، گرت ساوت گیت 30 درصد از دستمزد خود را کاهش داده است. ساوت گیت، سرمربی تیم ملی این کشور به اتحادیه فوتبال انگلیس خبر داده که در شرایط سخت ناشی از بحران کرونا و با هدف یاری به این اتحادیه و تیم ملی، 30 درصد از دستمزد خود را دریافت نخواهد کرد.

کارلوس کی روش، مربی سابق تیم ملی و کنونی کلمبیا از جمله مربیانی بود که در نخستین روزهای شیوع کرونا، درخواست کاهش دستمزدش را برای یاری به فدراسیون این کشور ارائه داد و در نهایت بعد از یک ماه، کلمبیایی ها به علت مسائل اقتصادی این موضوع را قبول کردند.

درخواست برای لغو رقابت های انتخابی جام دنیای تا یک سال دیگر

برگزاری و اتمام مسابقات باشگاهی اولویت نخست فدراسیون ها است و فعلا مجالی برای ملاقاتهای ملی باقی نمانده است. بعد از لغو مسابقات در مارس و ژوئن (فروردین و خرداد)، معاون رئیس فیفا در گفته به دلیل محدودیت های ایجاد شده در رابطه با شیوع ویروس کرونا و همچنین اختلال به وجود آمده در برگزاری رقابت های باشگاهی، این امکان وجود دارد که هیچ ملاقات ملی تا سال 2021 برگزار نگردد. ویکتور مونتاگلیانی معتقد است چه بسا مسابقات ملی در ماه های سپتامبر ، اکتبر و نوامبر نیز لغو گردد.

در پی این اتفاقات، کشوهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز درخواستی برای لغو انتخابی جام دنیای در ماه های آینده داده است تا رقابت ها به سال 2021 منتقل گردد و فیفا فعلا در حال آنالیز این موضوع است.

در صورت لغو این مسابقات، تیم های ملی با تعطیلی بلندمدتی رو به رو خواهند شد و مربیان ملی هم بیکار می شوند و چه بسا قرارداد همکاری آن ها با کشورها فسخ گردد چرا که نگاهی به جزییات قراردادها نشان می دهد که لغو قرارداد سود بیشتری در برابر پرداخت دستمزد مربیان در طول یک سال دارد.

اپیدمی برکناری مربیان ملی

به طور معین، مربیان تیم های ملی بیکارترین اقشار در رشته فوتبال هستند و هیچ برنامه ای برای ماه های آینده ندارند. تعطیلی رقابت های ملی از ماه های گذشته و برگزار نشدن مسابقات باشگاهی، مربیان تیم های ملی را به خانه فرستاده است و اگر رقابت های انتخابی جام دنیای لغو گردد، آن ها هم برنامه ای برای کار کردن نخواهند داشت.

در روزهای گذشته نیز بحث های درباره احتمال برکنار اسکوچیچ از تیم ملی ایران وجود داشت که از سوی این مربی و فدراسیون فوتبال رد شده است. در واقع فدراسیون های زیادی فعلا در برابر این مشکل مقاومت نموده اند اما برای یک سال آینده می توان به این شرایط ادامه داد؟

این موضوع به طور قطع فدراسیون ها را در اندیشه کاهش دستمزد مربیان یا برکناری آن ها به طور موقت قرار خواهد داد تا همانند اروگوئه، فشار از روی نهادهای فوتبالی به نهادهای بیمه ای منتقل گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اپیدمی برکناری مربیان ملی در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپیدمی برکناری مربیان ملی در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید