مزایده باغ خونی

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، باغ خونی مشهد که 107 سال قبل، مکانِ به توپ بستن مسجد گوهرشاد در حرم امام رضا (ع) بود، در حالی به مزایده گذاشته شده که در فراخوان مزایده اش هیچ اشاره ای به ثبت ملی بودن این باغ قاجاری نشده است.

مزایده باغ خونی

هر چند مزایده یا خرید و فروش آثار تاریخی غیر منقول یا منقول در صورتی که به تخریب منجر نشود، اقدامی قانونی و روندی معمولی است، اما در فراخوان مزایده فروش مجموعه باغ خونی که نمادی از باغ ایرانی در مشهد نیز محسوب می شود و 25 اسفند سال 1379 با شماره 3240 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده، هیچ نامی از ثبت این اثر تاریخی در فهرست میراث ملی کشور نیست.

مجموعه باغ خونی در خیابان عنصری مشهد در اوایل دوره قاجار، در بخش جنوبی خارج از حصارهای شهر مشهد در مساحتی حدود شش و نیم هکتاری ساخته شد که به باغ خونی یا به واسطه وجود چشمه ای در آن به باغ چشمه معروف شد. این باغ سه عمارت مستقل بوده که دو ساختمان آن تخریب شده است. بنا بر روایات تاریخی در سال 1291 شمسی 1912 میلادی از این باغ مسجد گوهرشاد را به توپ بستند، اکنون نیز این باغ محل قرارگیری توپ هایی است که روزی مسجد گوهرشاد در حرم امام رضا (ع) را منهدم کردند. این باغ و بنا به مرور زمان با گسترش شهر، در حال حاضر در قسمت میانی شهر نهاده شد.

بعضی منابع می گویند کاربری این باغ به دوران حاج محمدتقی پسیان برمی شود، که از این باغ به عنوان ژاندارمری استفاده می کرد. باغ خونی، مدتی نیز در اختیار روس ها بود و به عنوان کنسولگری روسیه در ایران شناخته می شد که با انتها یافتن حکومت کمونیسم روس ها این بنا را ترک کردند. پس از مدتی اختلاف هایی برای استقرار در زمین بین شهرداری و نیروی انتظامی به وجود آمد این باغ یکی از بانک های دولتی کشور است.

این باغ 100 ساله مشهد در گذشته، چشمه و سه عمارت بزرگ داشت که اکنون چشمه آن خشک شده و دو عمارت نیز تخریب شده اند.

اکنون قیمت پایه فروش این باغ قاجاری، 255میلیارد تومان است، هر چند بخش های مختلف این مجموعه تاریخی در فراخوان مزایده فروش کاملا معین شده اند، اما هیچ اشاره ای به ثبت ملی این بنای تاریخی نشده است.

منبع: دنیای سفر

به "مزایده باغ خونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایده باغ خونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید