چگونه رمز دوم یکبار مصرف را فعال کنیم؟

به گزارش وبلاگ اخبار جدید، رمزهای دوم ثابت قرار است از اول دی ماه غیرفعال شده و رمزهای پویا جایگزین آنها شوند؛ برای فعال سازی دریافت این رمزها ابزارها و شیوه های مختلف مانند اپلیکیشن و پیامک ارایه شده است.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف را فعال کنیم؟

به گزارش وبلاگ اخبار جدید به نقل از ایرنا، کلاهبرداران اینترنتی می توانند با سوء استفاده از غفلت دارندگان کارت های بانکی، اطلاعات این کارت ها را (مانند تاریخ انقضا، کد اعتبارسنجی (CVV2) و رمز دوم) را به وسیله درگاه های پرداخت یا سایت های جعلی به سرقت ببرند.

  • چطور رمز یکبار مصرف بانک بگیریم؟ | در هر بانکی حساب دارید این مطلب را بخوانید

برای مقابله با این سرقت ها، قرار است رمز دوم یکبار مصرف یا پویا با هدف افزایش امنیت تراکنش های بانکی و کاهش کلاهبرداری های آنلاین از جمله فیشینگ از ابتدای دی ماه اجرایی شده و رمزهای دوم ایستا (ثابت) غیرفعال گردد.

  • رمز دوم ثابت و رمز دوم پویا چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

رمزهای دوم ایستا یا ثابت، تا زمانی که توسط صاحب کارت بانکی، تغییر ننمایند در همه تراکنش ها قابل استفاده هستند. اما رمزهای پویا فقط برای یک تراکنش مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین رمزهای پویا، طول عمر محدودی (حداکثر 60 ثانیه) داشته و یکبار مصرف هستند و برای هر تراکنش یا خرید و پرداخت اینترنتی جدید باید درخواست یک رمز پویای جدید کرد.

  • آیا همه صاحبان کارت های بانکی باید رمز دوم پویا را فعال سازی نمایند؟

تنها مشتریانی باید نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای کارت های خود اقدام نمایند که از کارت بانکی خود برای انجام خرید های اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم استفاده می نمایند.

بنابراین مشتریانی که کارت خود را فقط برای انجام خریدهای فروشگاهی یا استفاده از خدمات خودپردازها به کار می گیرند، نیازی به فعال سازی رمز دوم پویا ندارند.

  • آیا امکان استفاده همزمان به وسیله پیامک یا اپلیکیشن وجود دارد؟

دریافت رمز دوم یکبار مصرف به صورت همزمان به وسیله اپلیکیشن و پیامک میسر نیست.

اگر رمز دوم پویا را به وسیله اپلیکیشن فعال شده باشد، با فعالسازی سرویس پیامکی، رمز دوم یکبار مصرف اپلیکیشن غیرفعال خواهد شد.

  • رمز دوم یکبار مصرف چقدر هزینه دارد؟

سرویس رمز دوم یکبار مصرف کاملا رایگان است و هیچ هزینه ای برای مشتریان به دنبال ندارد.

  • اپلیکیشن رمز پویا را از کجا باید دانلود کرد؟

متقاضیان به منظور دریافت رمز دوم یکبار مصرف به وسیله اپلیکیشن ابتدا باید به سایت بانک عامل خود مراجعه و نرم افزار رمزساز را دریافت و نصب نمایند.

صاحبان کارت های بانکی باید مراقب سایت های فیشینگ باشند، زیرا کلاهبرداران اینترنتی، اقدام به طراحی سایت هایی با شکل و قالب سایت های بانکی اصلی نموده اند که به وسیله آنها اطلاعات کارت های بانکی مشتریان را سرقت می نمایند.

صاحبان کارت های بانکی باید آدرس اینترنتی بانک ها را به طور کامل تایپ نموده و از وارد شدن به وسیله لینک های مشکوک که معمولا همراه با پیامک ارسال می گردد، خودداری نمایند.

  • برای دریافت رمز پویای پیامکی چه باید کرد؟

برای دریافت رمز دوم پویا به وسیله پیامک لازم است دارندگان کارت های بانکی با مراجعه به شعب بانک صادر نماینده کارت یا از روش های تایید شماره تلفن همراهی که بانک صادر نماینده کارت در اختیار مشتری قرار می دهد نظیر مراجعه به خودپرداز یا اینترنت بانک، شماره تلفن همراه خود را معرفی و در اختیار داشتن آن را تائید نمایند.

پیامک فعال سازی رمز دوم پویا یا رمز دوم پویا به وسیله پیامک از سوی بانک به شماره تلفن همراه اعلام شده توسط مشتری در شعبه ارسال خواهد شد.

بر این اساس در صورتی که متقاضی میخواهد تا رمز دوم یکبار مصرف را در شماره موبایل دیگری دریافت کند، باید پس از فعال سازی به شعبه، مراجعه و درخواست خود را اعلام کند تا رمز دوم پویا به سیم کارت دیگر وی ارسال گردد.

با توجه به اینکه رمز دوم پویا به شماره تلفن مشتریان پیامک خواهد شد، بنابراین ارایه رضایت صریح وی به دریافت پیامک حاوی رمز دوم پویا به وسیله شماره تلفن همراه ثبت شده نزد بانک، لازم است.

بعضی بانک ها، علاوه بر پیامک، امکان دریافت رمزهای پویا بوسیله کدهای دستوری (ussd - ستاره مربع) را نیز فراهم نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "چگونه رمز دوم یکبار مصرف را فعال کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه رمز دوم یکبار مصرف را فعال کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید